Już w kwietniu 2025 r. nauczyciele aktywni zawodowo będą mogli rozpocząć bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do prowadzenia edukacji zdrowotnej w szkołach. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uruchomi program finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), którego celem jest przygotowanie do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna.
Kto może wziąć udział w programie?
Studia skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy chcą prowadzić zajęcia w zakresie edukacji zdrowotnej. Wymagane jest aktywne zatrudnienie w placówce edukacyjnej oraz dyplom ukończenia studiów wyższych. Rekrutacja odbywać się będzie elektronicznie, a liczba miejsc będzie ograniczona – każda placówka może zgłosić maksymalnie trzech nauczycieli.
Co obejmuje program studiów?
Kurs potrwa trzy semestry i będzie składał się głównie z wykładów i seminariów prowadzonych w formie stacjonarnej. Zajęcia poprowadzą eksperci z zakresu profilaktyki zdrowotnej, promocji zdrowia oraz interdyscyplinarnych metod nauczania. Studia obejmują kluczowe zagadnienia związane ze zdrowiem fizycznym, psychicznym, społecznym i seksualnym, w tym m.in.:
- Profilaktykę chorób cywilizacyjnych,
- Znaczenie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania,
- Higienę osobistą i zasady zdrowego snu,
- Radzenie sobie ze stresem i budowanie pozytywnych relacji społecznych,
- Unikanie zagrożeń i zachowań ryzykownych.
Jak wygląda rekrutacja?
Nabór na studia zostanie przeprowadzony za pomocą systemu elektronicznego WISUS. Zgłoszenia przyjmowane będą według kolejności rejestracji, a wyniki zostaną przekazane kandydatom drogą mailową.
Aby wziąć udział w rekrutacji, należy:
- Posiadać status czynnego nauczyciela,
- Złożyć wniosek online,
- Załączyć dyplom ukończenia studiów oraz zaświadczenie o zatrudnieniu.
Warunki ukończenia studiów
Aby uzyskać świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, uczestnicy muszą:
- Uzyskać zaliczenia i zdać egzaminy przewidziane w programie,
- Spełnić wymagania frekwencyjne,
- Odbyć praktykę pedagogiczną,
- Zaliczyć egzamin końcowy.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej UMP w zakładce „Studia Podyplomowe”: https://podyplomowe.ump.edu.pl/pl/kierunki/studia-podyplomowe-dla-nauczycieli-w-zakresie-edukacji-zdrowotnej
Źródło:
- UMP