Jak donosi Wyborcza Toruń, w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu doszło do kontrowersyjnej decyzji dyrekcji. Opiekunowie medyczni, którzy dotychczas otrzymywali dodatki za pracę w niedziele i święta, nie zobaczyli ich na swoich kontach w marcu. Powód? Nowe zarządzenie dyrekcji, które – jak wskazują eksperci – może być niezgodne z prawem.
Szpital oszczędza na wynagrodzeniach pracowników
Jeden z opiekunów medycznych zwrócił się do Wyborczej Toruń z prośbą o interwencję:
Zalogowałem się na swoje konto bankowe 10 marca i zobaczyłem, że nie ma pieniędzy, które każdego miesiąca dostawałem jako dodatek. Okazało się, że dyrektor nagle wstrzymał wynagrodzenia, ale na jakiej podstawie?
Zgodnie z informacją przekazaną pracownikom przez dział kadr, dodatek został zawieszony w oparciu o art. 99 ustawy o działalności leczniczej. Dyrekcja argumentuje, że dodatki przysługują jedynie pracownikom zmianowym, a opiekunowie medyczni w szpitalu miejskim pracują w systemie jednozmianowym.
Interwencja inspekcji pracy. Kontrola w toruńskim szpitalu
Jak dowiedziała się Wyborcza Toruń, po publikacji artykułu i licznych zgłoszeniach pracowników, dyrekcja szpitala zwróciła się do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy z prośbą o opinię w sprawie dodatków.
Niewypłacenie dodatku w terminie jest niezgodne z prawem. I tak jest w tym przypadku. Szpital dostanie od nas odpowiedź do końca marca, ale już dziś mogę powiedzieć, że dodatki dla opiekunów medycznych powinny być przywrócone i wypłacone – mówi w rozmowie z Wyborczą Toruń Waldemar Adametz, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru.
Jednocześnie inspektorzy zapowiedzieli kontrolę placówki.
Czy opiekunowie medyczni mają prawo do dodatku?
Waldemar Adametz z Wyborczą Toruń dodał:
Szpital argumentuje, że pracownicy w sensie fizycznym nie przekazują sobie pracy, jak to było dawniej, by udowodnić, że nie ma zmianowości. Ale dziś wszystko jest w komputerach, więc nie ma takiej potrzeby.
Czy w szpitalu miejskim wypłacą dodatku?
Choć dyrekcja szpitala broni swojej decyzji, przedstawiciele Inspekcji Pracy nie mają wątpliwości, że brak wypłat dodatków jest działaniem bezprawnym. Jeśli opinia inspektoratu potwierdzi konieczność ich przywrócenia, placówka będzie zobowiązana do wypłacenia zaległych środków.
Źródło:
- Wyborcza Toruń