Strona głównaInwestycjeSzpital w Łomży inwestuje w OZE. Prawie 3 mln zł na fotowoltaikę i magazyny energii

Szpital w Łomży inwestuje w OZE. Prawie 3 mln zł na fotowoltaikę i magazyny energii

Aktualizacja 20-05-2026 08:45

Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży otrzymał niemal 3 mln zł unijnego dofinansowania na rozwój odnawialnych źródeł energii. Inwestycja obejmie budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii, która ma zasilać część budynków placówki i ograniczyć koszty zużycia prądu. Umowy dotyczące czterech projektów energetycznych o łącznej wartości ponad 5,3 mln zł podpisano 19 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jaką inwestycję OZE zrealizuje Szpital Wojewódzki w Łomży.
  • Ile wynosi dofinansowanie dla projektów energetycznych w regionie.
  • Jak magazyny energii mają pomóc placówkom medycznym ograniczać koszty.
  • Jakie inne podmioty w województwie podlaskim otrzymały wsparcie na OZE.

Podlaski samorząd stawia na odnawialne źródła energii

We wtorek umowy dotyczące kolejnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii podpisali marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, wicemarszałek Wiesława Burnos oraz członek zarządu województwa Jacek Piorunek.

Jak wskazywał marszałek Łukasz Prokorym, inwestycje w OZE należą do priorytetów obecnej perspektywy finansowej regionu.

– Pokazuje to, jak to są ważne i dobre przedsięwzięcia. Oszczędzają nasze budżety, ale też nasze środowisko. Bardzo się cieszę, że z tych środków skorzystają gminy, przedsiębiorcy, ale także placówki medyczne – mówił Prokorym.

O konsekwentnym rozwijaniu nowoczesnych technologii energetycznych mówił także Jacek Piorunek. Jak zaznaczył, potwierdzeniem tego są zarówno fundusze europejskie kierowane do regionu, jak i projekty realizowane przez samorząd województwa.

Energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej już płynie do szpitala w Przeworsku
ZOBACZ KONIECZNIE Energia elektryczna z farmy fotowoltaicznej już płynie do szpitala w Przeworsku

Szpital w Łomży rozbuduje instalację OZE

Jednym z największych beneficjentów programu został Szpital Wojewódzki w Łomży. Placówka otrzymała niemal 3 mln zł dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii.

Projekt zakłada montaż dużej instalacji PV, która będzie zasilała część szpitalnych budynków. Kluczowym elementem inwestycji mają być także magazyny energii, pozwalające na przechowywanie nadwyżek wyprodukowanego prądu.

– Jest to nasza druga inwestycja w OZE. Wynikają z tego bardzo duże oszczędności. Nowością dla nas będą magazyny energii – nie będziemy tracić tego, co wyprodukujemy latem, tylko będziemy mogli to zmagazynować i wykorzystać – mówił dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz.

Dla placówek medycznych rosnące koszty energii pozostają jednym z istotnych problemów finansowych. Szpitale coraz częściej inwestują więc w instalacje OZE, które mają ograniczać wydatki operacyjne oraz poprawiać bezpieczeństwo energetyczne infrastruktury medycznej.

Zielony szpital – czym jest i dlaczego ta zmiana jest dziś konieczna?
ZOBACZ KONIECZNIE Zielony szpital – czym jest i dlaczego ta zmiana jest dziś konieczna?

Wsparcie otrzymały także firmy i gminy

Unijne środki trafią również do innych podmiotów z regionu. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Mońkach otrzymało 1,8 mln zł na budowę instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie otrzymała także białostocka firma KARST sp. z o.o., która zrealizuje instalację fotowoltaiczną z magazynem energii. Wsparcie dla projektu wyniosło 141 tys. zł.

Kolejna inwestycja zostanie zrealizowana przez gminę Bargłów Kościelny. Samorząd przeznaczy blisko 300 tys. zł na montaż paneli fotowoltaicznych oraz magazynów energii przy oczyszczalni ścieków w Bargłowie Kościelnym i stacji uzdatniania wody w miejscowości Tajno Stare.

Elbląg: Fotowoltaika w szpitalu mimo protestów. Inwestycja za 3,5 mln zł
ZOBACZ KONIECZNIE Elbląg: Fotowoltaika w szpitalu mimo protestów. Inwestycja za 3,5 mln zł

Główne wnioski

  1. Szpital Wojewódzki w Łomży otrzymał niemal 3 mln zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii.
  2. Umowy dotyczące czterech projektów energetycznych o łącznej wartości ponad 5,3 mln zł podpisano 19 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
  3. Projekt szpitala zakłada budowę instalacji PV oraz magazynów energii, które mają ograniczyć koszty zużycia prądu i pozwolić na wykorzystanie nadwyżek energii.
  4. Wsparcie na rozwój OZE otrzymały także PEC w Mońkach, firma KARST sp. z o.o. oraz gmina Bargłów Kościelny.

Źródło:

  • https://podlaskie.eu/fundusze-eu/podlaskie-inwestuje-w-zielona-energie-ponad-53-mln-zl-z-funduszy-europejskich-wsparcia-na-oze.html

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości