Strona głównaSzpitaleNIO-PIB z europejską akredytacją OECI. To pierwszy taki ośrodek w Polsce 

NIO-PIB z europejską akredytacją OECI. To pierwszy taki ośrodek w Polsce 

Aktualizacja 27-05-2026 13:11

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB jako pierwszy ośrodek onkologiczny w Polsce uzyskał akredytację Organisation of European Cancer Institutes (OECI). To jedno z najważniejszych europejskich potwierdzeń jakości w obszarze organizacji opieki onkologicznej, badań naukowych oraz zarządzania procesem leczenia pacjenta. Wielomiesięczna procedura objęła ocenę działalności klinicznej, diagnostycznej, naukowej i administracyjnej Instytutu. Dla polskiej onkologii oznacza to również silniejszą obecność w europejskich strukturach współpracy i standaryzacji leczenia nowotworów.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie znaczenie ma akredytacja OECI dla polskiej onkologii.
  • Jak przebiegał proces oceny Narodowego Instytutu Onkologii.
  • Jakie obszary działalności NIO-PIB zostały ocenione przez ekspertów OECI.
  • Dlaczego akredytacja może mieć znaczenie dla kolejnych ośrodków onkologicznych w Polsce.

NIO-PIB pierwszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce z akredytacją OECI

Organisation of European Cancer Institutes to organizacja działająca od 1979 roku, zrzeszająca obecnie ponad 180 ośrodków onkologicznych z Europy i innych części świata. Akredytacja OECI jest przyznawana placówkom spełniającym rygorystyczne wymagania dotyczące jakości opieki, bezpieczeństwa pacjentów, działalności naukowej oraz organizacji procesów leczenia.

Uzyskanie certyfikacji przez NIO-PIB ma szczególne znaczenie ze względu na skalę działalności Instytutu. Placówka pozostaje największym ośrodkiem onkologicznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz leczenia pacjentów prowadzi także działalność naukową, edukacyjną i profilaktyczną, uczestniczy w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej oraz wdrażaniu Krajowej Sieci Onkologicznej.

– To niezwykle ważny moment dla całej społeczności Narodowego Instytutu Onkologii. Akredytacja OECI jest dla nas nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim zobowiązaniem do dalszego podnoszenia jakości leczenia, bezpieczeństwa pacjentów oraz skutecznego łączenia praktyki klinicznej z nauką. Ten sukces pokazuje, że polska onkologia funkcjonuje dziś zgodnie ze światowymi standardami – powiedziała Beata Jagielska, dyrektor NIO-PIB.

NIO-PIB będzie realizować badanie kliniczne dla pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika
ZOBACZ KONIECZNIE NIO-PIB będzie realizować badanie kliniczne dla pacjentek z zaawansowanym rakiem jajnika

Wielomiesięczny proces oceny działalności Instytutu

Proces akredytacyjny trwał wiele miesięcy i obejmował szczegółową analizę funkcjonowania Instytutu w wielu obszarach. Oceniano między innymi organizację opieki nad pacjentem, współpracę interdyscyplinarną, jakość diagnostyki, prowadzenie badań naukowych oraz systemy zarządzania jakością.

Za koordynację procesu odpowiadali dr n. med. Małgorzata Symonides oraz prof. Jakub Kucharz. Jak zaznaczała dr Symonides, jednym z największych wyzwań było wykazanie, że standardy jakości są integralną częścią codziennej pracy całego zespołu, a nie jedynie elementem przygotowań do samej akredytacji.

– Standardy OECI są ujednolicone dla wszystkich ocenianych ośrodków i obszarów działalności, dlatego dużym wyzwaniem było uwzględnienie specyfiki kraju i ośrodka, a także złożoności lokalnego systemu ochrony zdrowia oraz organizacji pracy – wskazała dr n. med. Małgorzata Symonides.

Akredytacja obejmuje nie tylko leczenie, ale całą ścieżkę pacjenta

Przedstawiciele Instytutu zwracają uwagę, że ocena OECI nie ogranicza się do pojedynczych procedur medycznych czy wyników leczenia. Analizie podlega całościowa organizacja opieki nad pacjentem onkologicznym.

– Dla lekarzy i całych zespołów klinicznych ta akredytacja jest potwierdzeniem, że liczy się nie tylko pojedyncza procedura, lecz także cała droga pacjenta – od rozpoznania, przez decyzję terapeutyczną i leczenie skojarzone, aż po opiekę wspomagającą – zaznaczył prof. Andrzej Kawecki, zastępca dyrektora ds. klinicznych NIO-PIB.

NIO-PIB z inwestycją wartą 20 mln zł – rusza modernizacja AOS w Warszawie
ZOBACZ KONIECZNIE NIO-PIB z inwestycją wartą 20 mln zł – rusza modernizacja AOS w Warszawie

OECI doceniło również działalność naukową NIO-PIB

Pozytywnie oceniono także obszar naukowy działalności Instytutu. NIO-PIB od lat uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych i europejskich inicjatywach dotyczących rozwoju nowoczesnej onkologii oraz medycyny precyzyjnej.

– Akredytacja wzmacnia naszą międzynarodową pozycję jako instytutu badawczego i potwierdza potencjał naukowy polskiego ośrodka publicznego, który mimo ograniczonych zasobów finansowych ma szansę stanąć ramię w ramię z najważniejszymi centrami onkologicznymi w Europie – ocenił prof. Michał Mikula, zastępca dyrektora ds. naukowych NIO-PIB.

Instytut od lat współpracuje z OECI również na poziomie eksperckim. W latach 90. funkcję prezydenta organizacji pełnił prof. Andrzej Kułakowski, jeden z twórców polskiej chirurgii onkologicznej, przez całe życie zawodowe związany z Instytutem.

NIO-PIB w Krakowie jako pierwszy oferuje zabiegi przy użyciu robota chirurgicznego Hugo RAS firmy Medtronic
ZOBACZ KONIECZNIE NIO-PIB w Krakowie jako pierwszy oferuje zabiegi przy użyciu robota chirurgicznego Hugo RAS firmy Medtronic

Akredytacja może zachęcić kolejne polskie ośrodki

Eksperci związani z OECI wskazują, że uzyskanie akredytacji przez NIO-PIB może stać się impulsem do wdrażania europejskich standardów jakości również w innych polskich placówkach onkologicznych.

Prof. Iwona Ługowska, President-Elect OECI oraz pełnomocnik dyrektora NIO-PIB ds. współpracy międzynarodowej, zaznaczyła, że wyróżnienie może zwiększyć zainteresowanie kolejnymi procesami akredytacyjnymi w Polsce.

– Uzyskanie akredytacji OECI przez NIO-PIB może stać się ważnym impulsem dla dalszego rozwoju systemów jakości w polskiej onkologii, wdrażania europejskich standardów oraz ubiegania się o akredytację OECI przez kolejne ośrodki onkologiczne w Polsce – powiedziała prof. Iwona Ługowska.

Główne wnioski

  1. NIO-PIB został pierwszym ośrodkiem onkologicznym w Polsce z akredytacją Organisation of European Cancer Institutes (OECI).
  2. OECI zrzesza obecnie ponad 180 ośrodków onkologicznych z Europy i innych części świata.
  3. Proces akredytacyjny obejmował ocenę działalności klinicznej, diagnostycznej, naukowej oraz administracyjnej Instytutu.
  4. Narodowy Instytut Onkologii jest największym ośrodkiem onkologicznym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Źródło:

  • https://nio.gov.pl/narodowy-instytut-onkologii-z-akredytacja-oeci-jako-pierwszy-osrodek-w-polsce

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości