Strona głównaLeczenieZacieśnienie współpracy PTP i PTTPB - co oznacza to dla psychologii i...

Zacieśnienie współpracy PTP i PTTPB – co oznacza to dla psychologii i psychoterapii?

Aktualizacja 12-01-2025 00:30

Udostępnij

Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP) oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), największe organizacje zrzeszające psychologów i psychoterapeutów w Polsce, podpisały porozumienie o zacieśnieniu współpracy. Inicjatywa ta stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę regulacji prawnych w obszarze zdrowia psychicznego oraz promocji najwyższych standardów w psychoterapii i psychologii klinicznej.

Kluczowe cele porozumienia

Jednym z priorytetów współpracy jest kontynuacja działań na rzecz prawnej regulacji zawodu psychologa, rozpoczętych podczas konsultacji Ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Organizacje te chcą zapewnić przejrzyste ramy prawne, które zagwarantują pacjentom dostęp do usług świadczonych przez kompetentnych specjalistów.

Psychoterapia jako metoda leczenia

Porozumienie podkreśla konieczność:

  • Zdefiniowania psychoterapii jako metody leczenia zaburzeń psychicznych, opartej na założeniach Evidence Based Practice (EBP).
  • Rzetelnej diagnozy przed rozpoczęciem terapii.
  • Standaryzacji metod leczenia, które powinny być oceniane pod kątem skuteczności przez profesjonalne agencje HTA i Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Stosowanie terminu „psychoterapia” powinno być zastrzeżone wyłącznie dla terapii opartych na badaniach naukowych i kompetencjach klinicznych psychoterapeuty.

Wysokie standardy edukacyjne

PTP i PTTPB zwracają także uwagę na potrzebę odpowiedniego przygotowania zawodowego psychoterapeutów. Organizacje proponują ograniczenie możliwości podejmowania kształcenia w psychoterapii do określonych kierunków wykształcenia bazowego, co ma na celu zwiększenie jakości usług terapeutycznych.

Brak zgody na tworzenie nowych samorządów

Porozumienie zawiera również stanowisko sprzeciwiające się tworzeniu nowych struktur samorządowych dla psychoterapeutów. Jak wskazują bowiem sygnatariusze:

Nieuzasadnione i niewskazane jest tworzenie nowych samorządów zawodowych zrzeszających osoby wykonujące świadczenia i usługi psychoterapeutyczne.

Bezpieczeństwo pacjentów jako nadrzędny cel

Podpisane porozumienie wyraźnie podkreśla, że głównym celem obu organizacji jest:

  • Ochrona pacjentów przed potencjalnymi nadużyciami.
  • Zapewnienie dostępu do skutecznych i bezpiecznych form pomocy psychologicznej oraz psychoterapeutycznej.

Jak czytamy w liście intencyjnym:

Naszym celem jest umożliwienie pacjentom uzyskanie jak najlepszych form pomocy i ochrony ich przed nadużyciami zarówno w obszarze działań informacyjnych, jak i podejmowanych działań legislacyjnych.



Kto podpisał porozumienie?

Porozumienie zostało podpisane przez przewodniczące obu organizacji:

  • dr Jadwigę Łuczak-Wawrzyniak, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • Agnieszkę Tousty-Ingielewicz, przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.

Z treścią listu można zapoznać się pod linkiem: 

  • https://www.pttpb.pl/aktualnosci/list-intencyjny-o-wspolpracy-pttpb-i-polskiego-towarzystwa-psychologicznego-w-zakresie-regulacji-psychoterapii-i-psychologii,21

Źródło: 

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności