Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt setek opakowań leków – od toksyny botulinowej po środki psychotropowe. Zatrzymani zostali podróżni na przejściach w Hrebennem i Terespolu. Sprawy zostały przekazane do postępowań karnych skarbowych.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie leki próbowano nielegalnie przewieźć przez polską granicę.
- W jaki sposób funkcjonariusze KAS wykryli przemyt i jakie konsekwencje grożą sprawcom.
- Jakie są limity i przepisy dotyczące przewozu farmaceutyków przez granicę.
Hrebenne: leki w lodówce i pod siedzeniami
W jednym z pojazdów przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli znaczne ilości niedeklarowanych leków. Obywatel Polski próbował wwieźć ponad 1 800 sztuk różnych farmaceutyków, ukrywając je m.in. w lodówce turystycznej, w schowkach i pod siedzeniami samochodu.
Wśród zabezpieczonych specyfików znajdowało się ponad 1 300 tabletek zawierających substancje psychotropowe oraz ponad 500 tabletek i ampułek innych leków – m.in. preparaty przeciwcukrzycowe, stosowane w leczeniu hiperurykemii, a także środki metaboliczne i regeneracyjne. Według szacunków służb, ich wartość rynkowa wynosiła blisko 22 tys. zł.
Podróżny zdawał sobie sprawę, że transport leków w ilościach hurtowych jest nielegalny. W związku z próbą przemytu zostało wobec niego wszczęte postępowanie karne skarbowe.
Terespol: 400 opakowań botoksu miało trafić do Francji
Natomiast na przejściu granicznym w Terespolu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej zatrzymali pojazd, którym obywatel Rosji przewoził 400 opakowań toksyny botulinowej. Substancja, powszechnie stosowana w zabiegach medycyny estetycznej i terapii wybranych schorzeń, została ukryta w schowkach kokpitu i pod siedzeniami.
Jak tłumaczył mężczyzna, leki zakupił za pośrednictwem sklepu internetowego i zamierzał przewieźć je do Francji w celu odsprzedaży znajomemu. Również w tym przypadku wszczęto postępowanie karne skarbowe.
Przepisy są jednoznaczne
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granice Polski mogą przewozić leki wyłącznie na własne potrzeby lecznicze – maksymalnie pięć najmniejszych opakowań danego preparatu. Całkowicie zakazany bez odpowiednich zezwoleń jest natomiast transport środków odurzających oraz substancji psychotropowych.
Główne wnioski
- Funkcjonariusze KAS wykryli dwa przypadki próby przemytu farmaceutyków – w sumie przejęto ponad 1 800 tabletek i ampułek różnych leków, w tym środki psychotropowe i toksynę botulinową.
- Przemyt wykryto na przejściach w Hrebennem i Terespolu – leki ukryte były m.in. w lodówce turystycznej oraz schowkach samochodowych.
- Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania karne skarbowe.
- Polskie przepisy pozwalają przewozić przez granicę maksymalnie pięć najmniejszych opakowań leku – transport leków psychotropowych i środków odurzających jest możliwy wyłącznie za zgodą odpowiednich organów.
Źródło:
- lubelskie.kas.gov.pl

