Czy niewielka utrata wagi w średnim wieku może mieć wpływ na długość i jakość życia? Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego dostarczają mocnych dowodów na to, że tak. Redukcja masy ciała o zaledwie 6,5% i utrzymanie jej przez kolejne lata może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych chorób przewlekłych oraz zwiększyć szanse na długowieczność. Odkrycia te zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie JAMA Network Open i mogą stać się punktem zwrotnym w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jak utrata 6,5% masy ciała w średnim wieku wpływa na długość i jakość życia.
- Jakie choroby można ograniczyć poprzez redukcję masy ciała bez leków i operacji.
- Dlaczego utrzymanie niższego BMI przez wiele lat jest kluczowe dla zdrowia.
- Jakie znaczenie mają styl życia, dieta i aktywność fizyczna w profilaktyce chorób przewlekłych.
Trzy dekady obserwacji i 23 tysiące uczestników
Badanie objęło niemal 23 000 osób z Finlandii i Wielkiej Brytanii, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 30 do 50 lat. Uczestnicy byli obserwowani przez okres od 12 do 35 lat, a ich stan zdrowia i masa ciała były regularnie analizowane. Co istotne, większość z nich nie stosowała leków odchudzających ani nie poddawała się operacjom bariatrycznym – redukcję masy ciała osiągnięto dzięki zmianie stylu życia.
Mam nadzieję, że wyniki zainspirują ludzi do zrozumienia, że zmiany w stylu życia mogą prowadzić do znacznej poprawy zdrowia i dłuższego życia. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, ponieważ więcej osób ma nadwagę niż 35 lat temu, kiedy zaczynaliśmy zbierać dane badawcze – podkreśla prof. Timo Strandberg, geriatra i główny autor badania.
6,5% mniej na wadze, wiele korzyści zdrowotnych
Naukowcy wykazali, że osoby z nadwagą, które straciły średnio 6,5% masy ciała we wczesnym okresie średniego wieku i utrzymały tę wagę, miały niższe ryzyko wystąpienia:
- nowotworów,
- zawałów serca,
- udarów mózgu,
- astmy,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
- schorzeń reumatycznych,
- stłuszczenia wątroby,
- bezdechu sennego.
Warto podkreślić, że efekt zdrowotny nie był związany z leczeniem farmakologicznym, a wyłącznie ze zmianą diety i zwiększoną aktywnością fizyczną.
Odchudzenie się oraz zmiana stylu życia często są ze sobą powiązane – zauważa prof. Strandberg.
Redukcja masy ciała a długowieczność
Badanie potwierdziło również, że nawet niewielka, ale trwała utrata masy ciała może prowadzić nie tylko do poprawy zdrowia, ale również wydłużenia życia.
Korzyści płynące z kontroli masy ciała opartej na stylu życia są szeroko dyskutowane, chociaż badania wykazały, że wykazanie korzyści zdrowotnych wykraczających poza zapobieganie cukrzycy jest zaskakująco trudne” – komentuje prof. Strandberg. – „To badanie wypełnia tę lukę.
Dane jednoznacznie wskazują, że kluczowe dla zachowania zdrowia jest utrzymanie BMI poniżej 25 przez całe życie. Jednocześnie naukowcy zastrzegają, że BMI nie zawsze odzwierciedla realny stan zdrowia, ponieważ nie uwzględnia m.in. rozmieszczenia tkanki tłuszczowej (szczególnie brzusznej) oraz proporcji między mięśniami, kośćmi i tłuszczem.
Styl życia jako fundament profilaktyki
Eksperci podkreślają, że sukces w zakresie zdrowia i długowieczności wynika nie tylko z samej redukcji wagi, ale również z towarzyszącej jej zmiany stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie czy nadmierny stres, mają istotny wpływ na zdrowie metaboliczne i sercowo-naczyniowe.
Utrata masy ciała zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz zgonu, na co dotąd nie było dostatecznych dowodów naukowych – dodaje dr Aayush Visaria z Robert Wood Johnson Medical School w USA.
👉 Wyniki oraz opis badań znajdziesz pod TYM LINKIEM
Główne wnioski
- Redukcja masy ciała o 6,5% w średnim wieku zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru, nowotworów, POChP i innych chorób przewlekłych.
- Badanie objęło 23 000 osób z Finlandii i Wielkiej Brytanii obserwowanych przez 12–35 lat – efekt zdrowotny był trwały i niezależny od farmakoterapii.
- Największe korzyści zdrowotne osiągnięto dzięki zmianie stylu życia, czyli poprawie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej – bez leków i operacji.
- Utrzymanie BMI poniżej 25 przez całe dorosłe życie istotnie wydłuża życie i zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu – potwierdzają to dane z *JAMA Network Open*.
Źródło:
- JAMA Network Open
- University of Helsinki
- ScienceDaily