Strona głównaInnowacjeNeuralink Elona Muska rozszerza działalność - Kanada zatwierdza pierwsze badania kliniczne CAN-PRIME

Neuralink Elona Muska rozszerza działalność – Kanada zatwierdza pierwsze badania kliniczne CAN-PRIME

Aktualizacja 31-03-2025 09:29

Udostępnij

Neuralink, firma Elona Muska specjalizująca się w interfejsach mózg-komputer (BCI), otrzymała zgodę od Health Canada na rozpoczęcie badań klinicznych poza USA. To przełomowy moment dla rozwoju tej technologii, która może otworzyć drzwi dla pacjentów z tetraplegią, pozwalając im na sterowanie urządzeniami za pomocą myśli.

Kanadyjska agencja regulacyjna Health Canada wyraziła zgodę na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego pod nazwą CAN-PRIME. Jego celem jest ocena bezpieczeństwa oraz funkcjonalności wszczepialnego i bezprzewodowego interfejsu BCI. Implant będzie umieszczany w części mózgu odpowiedzialnej za planowanie ruchu.

Health Canada wydała zgodę firmie Elona Muska na rozpoczęcie rekrutacji do pierwszego badania klinicznego w Kanadzie

– poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Cel badania CAN-PRIME

Badanie ma ocenić, czy implant Neuralink umożliwi osobom z tetraplegią sterowanie urządzeniami zewnętrznymi wyłącznie za pomocą myśli. W badaniu będą mogły wziąć udział osoby:

  • z urazem rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym,
  • cierpiące na stwardnienie zanikowe boczne (SLA),
  • posiadające ograniczoną zdolność używania rąk lub nie mogące ich używać wcale.

Neuralink podkreśla, że implant będzie niewidoczny i interpretować będzie aktywność neuronalną, dzięki czemu pacjent będzie mógł obsługiwać komputer czy smartfon wyłącznie poprzez intencję ruchu.

Pierwsze wszczepienia już trwają

Elon Musk ogłosił, że trzeci pacjent otrzymał już implant Neuralink. Firma zamierza w 2024 roku przeprowadzić wszczepienia u kolejnych 20-30 pacjentów. Od pierwszego wszczepienia minął rok, a przez ten czas implanty zostały udoskonalone – zwiększono liczbę elektrod, przepustowość oraz wydłużono czas pracy baterii.



Jak działają dotychczasowe implanty?

Drugi pacjent, który otrzymał implant latem 2023 roku, wykorzystał go do gry w gry wideo i nauki obsługi oprogramowania do projektowania 3D. Z kolei pierwszy pacjent dzięki implantowi mógł sterować komputerem, grać w szachy i inne gry wideo.

Wszystkie te przypadki pokazują, że interfejsy mózg-komputer Neuralink mają potencjał zrewolucjonizowania sposobu, w jaki osoby z niepełnosprawnościami mogą komunikować się ze światem cyfrowym.

Źródło:

  • Rynek Zdrowia

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności