Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia przekazało do opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie recept. Zmiana dotyczy § 8 ust. 1 pkt 1 obowiązującego aktu prawnego. W myśl nowego brzmienia przepisów, osoba realizująca receptę papierową będzie mogła samodzielnie uzupełnić kod uprawnienia dodatkowego pacjenta „DZ” (do 18. roku życia) lub „S” (powyżej 65. roku życia), o ile na podstawie dostępnych danych będzie mogła potwierdzić wiek świadczeniobiorcy.
Jakie zmiany przewidziano?
Zgodnie z projektowaną nowelizacją, osoba realizująca receptę będzie mogła określić kod uprawnienia dodatkowego na podstawie dokumentów okazanych przez pacjenta, danych dotyczących jego wieku, które już posiada, lub które może samodzielnie ustalić – na przykład na podstawie numeru PESEL widniejącym na recepcie.
Recepty papierowe na celowniku
Projektowane rozwiązanie dotyczy przede wszystkim recept papierowych. W przypadku recept elektronicznych mechanizmy automatycznego nadawania kodów „DZ” i „S” zostały już wprowadzone ustawą z 5 grudnia 2024 r. Zatem nowelizacja stanowi uzupełnienie przepisów i ujednolicenie zasad dla wszystkich form wystawiania recept.
Brak potrzeby przepisów przejściowych
Jak wskazano w uzasadnieniu, projekt nie zawiera przepisów przejściowych. Korekty kodów „DZ” i „S” będzie można dokonać także w odniesieniu do recept wystawionych przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, o ile ich realizacja nastąpi już po tym terminie. Resort uznał, że nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych regulacji w tym zakresie, ponieważ zmiana dotyczy realizacji, a nie wystawienia recepty.
Bez wpływu na dane osobowe
W ocenie projektodawców proponowane przepisy nie zwiększają zakresu przetwarzania danych osobowych. Wiek pacjenta – będący podstawą do określenia uprawnienia – jest już zawarty w treści recepty, np. poprzez numer PESEL lub datę urodzenia.
Co dalej z projektem?
Na chwilę obecną projekt został przekazany do opiniowania. Nie jest on objęty notyfikacją w ramach prawa unijnego ani nie wymaga konsultacji z instytucjami europejskimi. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
- RCL