Decyzja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zawieszeniu rozpatrywania wniosków o ochronę międzynarodową dla obywateli Syrii spotkała się z ostrą krytyką organizacji Lekarze bez Granic. Draginja Nadaždin, dyrektorka polskiego oddziału organizacji, określiła tę praktykę jako niedopuszczalną i niebezpieczną. W swoim oświadczeniu zwróciła uwagę na dramatyczne skutki ograniczania prawa do azylu i naruszania podstawowych praw człowieka.
Decyzja MSWiA o zawieszeniu wniosków azylowych
We wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk ogłosił na platformie X, że:
Do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji odnośnie obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową.
Decyzja ta zbiegła się z dramatycznymi wydarzeniami w Syrii, gdzie po ponad 50 latach rządów rodziny Asadów doszło do upadku reżimu. Nowe władze przejęli rebelianci dowodzeni przez Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), organizację o powiązaniach z Al-Kaidą.
Krytyka ze strony Lekarzy bez Granic
Draginja Nadaždin skrytykowała decyzję Polski, wskazując na jej sprzeczność z międzynarodowymi standardami ochrony uchodźców.
Ograniczanie ochrony międzynarodowej to śmiertelnie niebezpieczny trend; wykluczanie z prawa do azylu z powodu obywatelstwa jest niedopuszczalne
– podkreśliła w swoim oświadczeniu.
Dyrektorka zaznaczyła, że prawo do ochrony międzynarodowej powinno opierać się na indywidualnej sytuacji każdej osoby, a nie być uzależnione od jej obywatelstwa. Szybkość, z jaką kraje europejskie wprowadziły takie ograniczenia, uznała za niepokojący sygnał, wskazując na coraz bardziej restrykcyjne polityki migracyjne.
Polska w grupie krytykowanych krajów
Nadaždin przypomniała, że Polska wraz z innymi krajami europejskimi, takimi jak Austria, Niemcy czy Francja, publicznie ogłosiła zawieszenie rozpatrywania wniosków azylowych dla Syryjczyków. Podkreśliła, że obecność Polski w tym gronie „smuci, ale nie dziwi”, przypominając, że już w strategii migracyjnej na lata 2025-2030 przewidziano możliwość czasowego zawieszania prawa do azylu.
Dyrektorka Lekarzy bez Granic zwróciła również uwagę na niepokojące zapisy rządowych projektów ustaw, które mogą pozwalać na rozdzielanie rodzin ubiegających się o ochronę.
Tego typu zmiany dodatkowo pogorszą sytuację osób zmuszonych do poszukiwania bezpieczeństwa, narażając je na większą przemoc, utratę zdrowia i życia
– dodała.
Apel o poszanowanie praw człowieka
W swoim oświadczeniu Nadaždin wezwała Polskę i inne kraje europejskie do zaprzestania instrumentalizacji uchodźców w celach politycznych. Podkreśliła, że w przeddzień objęcia prezydencji w Unii Europejskiej Polska powinna dawać dobry przykład, zapewniając humanitarne traktowanie osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.
Jako Lekarze bez Granic wielokrotnie wskazywaliśmy na dramatyczne skutki ograniczania prawa do azylu. Polska i Europa powinny szanować minimalne standardy praw człowieka
– zaapelowała.
Decyzja Polski o zawieszeniu rozpatrywania wniosków azylowych dla obywateli Syrii budzi poważne kontrowersje i jest krytykowana przez organizacje humanitarne. Lekarze bez Granic podkreślają konieczność poszanowania praw człowieka i zaprzestania wykorzystywania uchodźców jako narzędzia w politycznych rozgrywkach. W obliczu coraz bardziej restrykcyjnych polityk migracyjnych Europa staje przed wyzwaniem ochrony podstawowych wartości humanitarnych.
Źródło:
- PAP