Strona głównaLeczenieInnowacyjne zabiegi serca ratujące życie w krakowskim szpitalu

Innowacyjne zabiegi serca ratujące życie w krakowskim szpitalu

Aktualizacja 23-01-2025 14:37

Udostępnij

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II wprowadza nowatorskie zabiegi, które mają na celu ratowanie pacjentów w najcięższych przypadkach zagrożenia życia. 17 stycznia 2025 roku, po raz pierwszy w Krakowie, lekarze przeprowadzili implantację pompy do krótkotrwałego mechanicznego wspomagania lewej komory serca u młodego pacjenta z ciężką niewydolnością serca.

Innowacyjne podejście do leczenia

Zabieg został przeprowadzony przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Płazaka, w Oddziale Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia. Młody pacjent wymagał wsparcia lewej komory serca oraz jej odciążenia, co miało na celu poprawę krążenia krwi przez płuca.

Pompa do krótkotrwałego mechanicznego wspomagania lewej komory jest urządzeniem, które umożliwia osiągnięcie pełnego rzutu lewej komory, co przekłada się na prawidłowe pompowanie krwi do aorty. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci mają możliwość przeżycia do czasu poprawy funkcji serca lub oczekiwać na przeszczep.

Procedura implantacji

Implantacja pompy odbywa się chirurgicznie przez tętnicę podobojczykową, co pozwala pacjentowi na aktywność fizyczną, w tym chodzenie, już po zabiegu. Zespół wykonujący procedurę składał się z wielu specjalistów, w tym m.in.: dr hab. n. med. Jacka Piątka, dr n. med. Grzegorza Wasilewskiego, dr n. med. Andrzeja Machnika, prof. dr hab. n. med. Wojciecha Płazaka oraz dr n. med. Anieli Artyńskiej i dr med. Macieja Bochenka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. 

Pierwszy tego typu zabieg w Polsce miał miejsce we Wrocławiu w 2023 roku, a obecnie procedura jest również realizowana w innych miastach, takich jak Warszawa i Zabrze.



Dotychczasowe osiągnięcia oddziału

Od momentu powstania Oddziału Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym w październiku 2024 roku, hospitalizowano ponad 40 pacjentów. W tym czasie przeprowadzono trzy implantacje pomp do przewlekłego wspomagania krążenia oraz przeszczep serca. Oddział rozpoczął także badania naukowe w dziedzinie transplantologii, a kilku pacjentów oczekuje na pilne procedury transplantacyjne.

Źródło: 

  • Rynek Zdrowia
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności