Polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie realizują ambitny projekt badawczy RACE-PRIME, mający na celu opracowanie innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, projekt koncentruje się na chorobach rzadkich, zakaźnych oraz nowotworach. Dzięki współpracy z międzynarodowymi partnerami oraz zaawansowanym modelom badawczym, naukowcy pracują nad nowymi podejściami terapeutycznymi, które mogą zrewolucjonizować biomedycynę.
RNA – klucz do innowacyjnych terapii
RNA, znane od dekad jako mediator między informacją genetyczną zawartą w DNA, a białkami, staje się obiektem intensywnych badań w kontekście zastosowań terapeutycznych.
Zajęło nam dziesięciolecia, żeby zrozumieć, jak RNA, które mamy w naszych komórkach, wykorzystać w celach terapeutycznych
– wyjaśnia prof. dr hab. Gracjan Michlewski, kierownik Laboratorium Oddziaływań RNA-Białko w MIBMiK.
W ramach projektu RACE-PRIME powstały dwie platformy badawcze: jedna skupia się na biologii RNA, druga na zaawansowanych modelach chorób. Obie mają dostarczyć innowacji dla biomedycyny, takich jak nowe leki czy markery diagnostyczne.
Choroby rzadkie – szansa na spersonalizowane terapie
Jednym z głównych obszarów projektu są badania nad chorobami rzadkimi, prowadzone pod kierunkiem prof. Marty Miączyńskiej, dyrektorki MIBMiK.
Pracujemy nad zaawansowanymi modelami chorób rzadkich, co docelowo może pozwolić na opracowanie spersonalizowanych terapii
– podkreśla prof. Miączyńska.
Badania te mają na celu nie tylko lepsze zrozumienie mechanizmów chorób, ale również opracowanie terapii dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Terapie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
Drugi kierunek badań, prowadzony przez prof. Gracjana Michlewskiego, koncentruje się na opracowaniu terapii przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych o szerokim spektrum działania.
Musimy znaleźć takie czynniki, które będą hamować namnażanie wirusów. Jednym z nich jest sam wirusowy RNA
– tłumaczy prof. Michlewski.
Badacze poszukują cząsteczek, które będą zdolne do wiązania się z RNA wirusów, blokując ich replikację. Jednocześnie analizują białka wirusowe i gospodarza, które wspierają namnażanie patogenów, jako potencjalne cele terapeutyczne.
- Zobacz również: Nowe innowacje w leczeniu – 32 projekty zakwalifikowane do oceny merytorycznej w konkursie 2024/ABM/05/KPO
Wsparcie międzynarodowych partnerów
Projekt RACE-PRIME czerpie korzyści ze współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie:
- Uniwersytetem w Edynburgu – specjalizującym się w translacji badań podstawowych na potrzeby kliniczne.
- Flamandzkim Instytutem Biotechnologii w Belgii – ekspertem w komercjalizacji wyników badań.
Będziemy chcieli się uczyć od naszych partnerów, jak przekładać wyniki badań na innowacje dla pacjentów i jak skutecznie je komercjalizować
– mówi prof. Miączyńska.
Finansowanie i perspektywy
Na realizację projektu Instytut otrzymał ponad 36 mln zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Środki te umożliwią rozwój zaawansowanych technologii, które mogą zrewolucjonizować leczenie chorób dotychczas trudnych do terapii.
Projekt RACE-PRIME to przykład innowacyjnego podejścia polskich naukowców do wykorzystania RNA w biomedycynie. Dzięki wsparciu finansowemu i współpracy międzynarodowej, badania prowadzone w MIBMiK mają szansę przyczynić się do opracowania przełomowych terapii, które mogą zmienić życie pacjentów na całym świecie.
Źródło:
- https://biznes.newseria.pl/news/polscy-naukowcy-poszukuja,p1609344100