Strona głównaLeczenieHIV a zmiany klimatyczne - dlaczego walka z wirusem staje się trudniejsza?

HIV a zmiany klimatyczne – dlaczego walka z wirusem staje się trudniejsza?

Aktualizacja 13-01-2025 08:20

Udostępnij

Zmiany klimatyczne to nie tylko rosnące temperatury i ekstremalne zjawiska pogodowe, ale także wyzwania, które wpływają na zdrowie publiczne na całym świecie. Jednym z nieoczywistych, ale poważnych skutków zmieniającego się klimatu jest wpływ na profilaktykę i opiekę nad osobami zakażonymi wirusem HIV. Najnowsze badania naukowców z University of Toronto, opublikowane w czasopiśmie Current Opinion in Infectious Diseases, wskazują, jak susze, powodzie i inne ekstremalne zjawiska pogodowe komplikują zapobieganie i leczenie HIV.

Ekstremalne zjawiska pogodowe a profilaktyka HIV

Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, powodzie czy huragany, coraz częściej występujące w wyniku zmian klimatu, utrudniają prowadzenie testów diagnostycznych i profilaktycznych w kierunku HIV. Uszkodzenia infrastruktury opieki zdrowotnej spowodowane przez powodzie czy huragany sprawiają, że wiele placówek medycznych traci zdolność do świadczenia usług. Brak dostępu do klinik uniemożliwia osobom narażonym na zakażenie wykonanie testów czy skorzystanie z programów profilaktyki, takich jak przedekspozycyjna profilaktyka zakażeń (PrEP).

Ekstremalne zjawiska pogodowe powodują uszkodzenia strukturalne infrastruktury opieki zdrowotnej i zwiększają migrację i przemieszczenia, co utrudnia dostęp do klinik HIV w celu profilaktyki i testowania

– wskazała prof. Carmen Logie z University of Toronto.

Wzrost ryzykownych zachowań seksualnych

Zjawiska takie jak susze czy powodzie prowadzą również do zaostrzenia kryzysów ekonomicznych, co z kolei zwiększa częstość zachowań ryzykownych, takich jak seks transakcyjny (termin ten określa relacje seksualne związane z wymianą dóbr ekonomicznych), czy rezygnacja z prezerwatyw. Również brak podstawowych zasobów, takich jak jedzenie czy schronienie, zmusza wiele osób do podejmowania decyzji, które zwiększają ryzyko zakażenia HIV. Efektem jest wzrost liczby nowych zakażeń wirusem w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Wyższe ryzyko dla osób żyjących z HIV

Zmiany klimatyczne wpływają także negatywnie na opiekę nad osobami, które już żyją z wirusem HIV. Naukowcy zauważyli bowiem, że częściej doświadczają one przerw w terapii antyretrowirusowej, co prowadzi do obniżenia skuteczności leczenia i zwiększenia poziomu wirusa w organizmie. Dodatkowo, trudności z dostępem do leków i usług medycznych, odbijają się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Ekstremalne zjawiska pogodowe stwarzają nowe wyzwania w zakresie dostępu do opieki nad HIV i przestrzegania leczenia

– podkreśla doktorantka Andie MacNeil.

Luka w badaniach

Autorzy analiz podkreślili, że nadal istnieją znaczące luki w badaniach dotyczących wpływu konkretnych ekstremalnych zjawisk pogodowych na profilaktykę i opiekę nad HIV. Dotyczy to zwłaszcza obszarów szczególnie podatnych na zmiany klimatyczne, takich jak Bliski Wschód czy Afryka Północna, gdzie wskaźniki nowych zakażeń HIV rosną. Istnieje również brak danych dotyczących wpływu na kluczowe grupy marginalizowane, takie jak pracownicy seksualni, osoby używające narkotyków, czy osoby o zróżnicowanej płci.



Innowacyjne rozwiązania

Aby przeciwdziałać wpływowi zmian klimatycznych na epidemię HIV, konieczne są innowacyjne strategie:

Takie jak długo działająca przedekspozycyjna profilaktyka zakażeń HIV (PrEP), mobilne apteki i przychodnie oraz interwencje zmniejszające niepewność żywnościową i wodną, mogą przyczynić się do poprawy opieki nad HIV podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Potrzeba więcej badań i ocen, aby przetestować strategie zapobiegania HIV i interwencji uwzględniające zmiany klimat

– wskazała prof. Logie. 

Źródło:

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności