Strona głównaLeczenieCentralny Rejestr Przetok: szansa na lepszą opiekę nad pacjentami dializowanymi w Polsce

Centralny Rejestr Przetok: szansa na lepszą opiekę nad pacjentami dializowanymi w Polsce

Aktualizacja 02-01-2025 11:06

Udostępnij

Specjaliści ds. nefrologii od lat apelują o poprawę systemu opieki nad pacjentami wymagającymi dostępu naczyniowego. Powstanie Centralnego Rejestru Przetok (CRP) mogłoby zrewolucjonizować sposób zarządzania leczeniem w Polsce. Grupy robocze i koalicje wskazują na korzyści płynące z wdrożenia takiego rozwiązania, opartego na doświadczeniach z innych krajów europejskich.

Jak miałby działać Centralny Rejestr Przetok?

Centralny Rejestr Przetok miałby być elektroniczną bazą danych, która umożliwiłaby dokumentowanie wszystkich procedur związanych z przetokami naczyniowymi u pacjentów dializowanych. Rejestr gromadziłby szczegóły dotyczące zabiegów, stanu przetoki oraz zastosowanych technik kaniulacji. Dzięki temu lekarze z różnych ośrodków mogliby mieć dostęp do pełnej historii leczenia pacjenta, co minimalizowałoby ryzyko błędów medycznych i przyspieszało podejmowanie decyzji terapeutycznych.

Dzięki temu pacjent miałby pełną historię leczenia w jednym miejscu, co znacząco wpłynęłoby na poprawę jakości opieki nad dostępem tętniczo-żylnym.

– dodaje prof. dr  hab. n. med. Radosław Pietura, kierownik Zakładu Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Inspiracja z zagranicy

Dania, Norwegia, Finlandia już wdrożyły podobne systemy, które znacząco wpłynęły na jakość opieki nad pacjentami. Natomiast Szwecja i Belgia pracują nad takimi systemami.

W Szwecji przeprowadzone badania wykazały, że 42,9% pacjentów z przetokami naczyniowymi zmagało się z powikłaniami. Dzięki zapisom w rejestrze możliwe było określenie technik kaniulacji stosowanych u tych pacjentów, co znacząco obniżyło ryzyko komplikacji podczas kolejnych procedur medycznych.

Korzyści dla pacjentów i lekarzy

Wprowadzenie CRP w Polsce przyniosłoby wymierne korzyści:

  • Pacjenci: pełna historia medyczna w jednym miejscu, szybsza reakcja w przypadku komplikacji, większa mobilność między ośrodkami nefrologicznymi.
  • Lekarze: łatwiejszy dostęp do danych, lepsze planowanie leczenia, możliwość analizy skuteczności zastosowanych metod.
  • System ochrony zdrowia: obniżenie kosztów leczenia poprzez ograniczenie liczby powikłań i lepsze wykorzystanie zasobów medycznych.

Głos ekspertów w sprawie Centralnego Rejestru Przetok

Jak podkreśla prof. Radosław Pietura: 

Można go oprzeć na modelu paszportu dostępu naczyniowego, który gromadzi informacje o każdej interwencji.

Potrzeby polskich pacjentów nefrologicznych

W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi około 4,2 mln osób, a liczba pacjentów dializowanych rośnie o 1,8% rocznie. Co należy podkreślić w 2018 roku koszty leczenia 31 tys. pacjentów wyniosły blisko 2 mld złotych.

Niestety wielu pacjentów trafia do specjalistów zbyt późno. Jak zauważa Dorota Ligęza, wiceprezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki: 

Centralny rejestr przetok znacząco podniesie jakość opieki, zapewniając kontrolę nad stanem zdrowia pacjenta i pozwalając na szybszą reakcję w przypadku powikłań.

Źródło:

  • prawo.pl
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności