Szpital Powiatowy w Radomsku zyskał nowy status – placówka została oficjalnie szpitalem klinicznym. To efekt sformalizowania współpracy z Uniwersytetem Jana Długosza w Częstochowie (UJD). Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 15 kwietnia 2025 roku w Sali Senatu UJD i stanowi ważny krok w kierunku rozwoju dydaktyki, badań naukowych oraz lokalnej ochrony zdrowia.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Kiedy i gdzie podpisano umowę o współpracy między UJD a szpitalem w Radomsku
- Co oznacza nadanie szpitalowi statusu klinicznego
- Jakie oddziały szpitalne zostaną wykorzystane w dydaktyce i badaniach
- Jakie korzyści współpraca przynosi studentom i pacjentom
Nowy etap w historii szpitala
Pod dokumentem podpisy złożyli dr hab. Bogusław Przywora, prof. UJD – p.o. Rektora Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, oraz mgr Piotr Kagankiewicz – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku. Umowa przewiduje organizację i prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz prac badawczych na terenie placówki. Współpraca obejmuje m.in. oddziały: wewnętrzny, otolaryngologii, chirurgii, neurologii, ortopedii, kardiologii, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
Cieszę się, że Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zyskuje nowych partnerów i rozszerza współpracę na terenie sąsiadującego z nami województwa łódzkiego. Współpraca, która została nawiązana z radomszczańską placówką, jest szansą na jeszcze lepszą realizację kształcenia studentów, jak również wzbogacenie badań naukowych w zupełnie nowych obszarach – podkreślił prof. Przywora.
Szpital jako zaplecze dla studentów i badaczy
Dzięki zawartemu porozumieniu, studenci kierunków medycznych UJD – takich jak lekarski, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo czy fizjoterapia – będą zdobywać praktyczne doświadczenie kliniczne w strukturach radomszczańskiego szpitala. Komórki organizacyjne objęte umową zyskają status oddziałów klinicznych.
Jak zaznaczył dyrektor placówki Piotr Kagankiewicz:
Współpraca z Uczelnią jest prowadzona już od wielu lat. Podpisanie umowy jest formą jej sformalizowania. To zarazem wielkie wyzwanie dla naszej placówki, bo dzięki niej dołączamy do szpitali o charakterze klinicznym, w którym będą prowadzone badania naukowe. To ważny krok w rozwoju placówki, a także kolejna 'cegiełka’ w bogatej historii lecznicy.
Wspólny rozwój regionów
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, m.in. Starosta Powiatu Radomszczańskiego Łukasz Więcek, członkowie Zarządu Powiatu, a także Wicemarszałek Województwa Śląskiego Grzegorz Boski. Obecni byli również prorektorzy UJD i Dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Artur Olsiński.
To ważne wydarzenie dla całego powiatu radomszczańskiego. Liczę, że wkrótce będziemy mówić o korzyściach tej współpracy dla obu sąsiadujących ze sobą regionów – zaznaczył Starosta Łukasz Więcek, przekazując na ręce rektora symboliczny kosz z owocami, mający być znakiem „owocnej współpracy”.
Uczelnia z ambicjami i wsparciem samorządów
Uczelnia podkreśla, że rozwój Collegium Medicum to jeden z filarów strategii UJD. Jak zaznaczył prof. dr hab. n. med., dr n. hum. dr h.c. Sławomir Letkiewicz, Prorektor ds. Collegium Medicum, współpraca z dynamicznie działającym szpitalem w Radomsku pozwoli na rozszerzenie możliwości badawczych i kształcenia studentów w realnych warunkach klinicznych.
Zarówno strona uniwersytecka, jak i przedstawiciele szpitala zgodnie przyznali, że współpraca ta może stać się wzorem dla podobnych inicjatyw w Polsce, łączących lokalne instytucje medyczne z uczelniami wyższymi o profilu medycznym.
Główne wnioski
- 15 kwietnia 2025 r. Szpital Powiatowy w Radomsku został oficjalnie szpitalem klinicznym UJD w Częstochowie.
- Współpraca obejmuje prowadzenie zajęć dydaktycznych i badań naukowych w strukturach szpitala.
- Oddziały szpitalne, takie jak kardiologia, neurologia czy chirurgia, zyskają status kliniczny.
- To ważny krok w rozwoju regionalnej ochrony zdrowia i kształcenia przyszłych medyków.
Źródło:
- ujd.edu.pl