Strona głównaPrawoRząd wydłuża rozliczenia PSZ, które ucierpiały w czasie powodzi – projekt w...

Rząd wydłuża rozliczenia PSZ, które ucierpiały w czasie powodzi – projekt w konsultacjach

Aktualizacja 16-04-2025 09:45

Udostępnij

W odpowiedzi na powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 r., Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady rozliczania ryczałtów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Projekt został opublikowany 15 kwietnia 2024 r. w Rządowym Centrum Legislacji i trafił do konsultacji publicznych. 

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie zmiany zaproponowało Ministerstwo Zdrowia w rozliczaniu ryczałtów PSZ w 2025 r.
  • Dlaczego wprowadzenie dodatku 27% za nadwykonania może być istotne dla placówek medycznych
  • W jaki sposób powódź z 2024 r. wpłynęła na system rozliczeń świadczeń opieki zdrowotnej
  • Jakie obowiązki nałożono na Prezesa NFZ po wejściu w życie rozporządzenia

Wydłużony czas rozliczeń aż do końca 2026 r.

W nowelizowanym § 3bb zaproponowano zmianę terminu rozliczenia świadczeń realizowanych w ramach PSZ. Zamiast dotychczasowej daty – 31 grudnia 2025 r. – świadczeniodawcy zyskają dodatkowy rok, do 31 grudnia 2026 r., na wykonanie i rozliczenie usług. Zmiana ta ma znaczenie dla placówek, które w wyniku powodzi zmuszone były do czasowego wstrzymania działalności i mogą mieć trudności w pełnym wykorzystaniu ryczałtu na 2025 r.

Jednocześnie zaproponowano, aby do rozliczenia można było zaliczyć również jednostki sprawozdawcze wykonane w 2026 r., o ile przekroczą one wartości bazowe ryczałtu ustalone na ten rok.

Premia 27% za nadwykonania z 2024 r.

Ważnym elementem nowelizacji jest dodanie nowego § 3da. Przewiduje on możliwość wypłaty dodatkowych środków świadczeniodawcom, którzy w 2024 r. przekroczyli ustalone limity ryczałtowe. Nowy mechanizm zakłada wypłatę jednorazowego dodatku:

w wysokości 27 % wypracowanych nadwykonań, jednak z jednoczesnym uwzględnieniem kwot dodatków do ryczałtu PSZ wypłaconych w 2024 r., zgodnie z § 3ba nowelizowanego rozporządzenia oraz jednostek sprawozdawczych zaliczonych w 2024 r. na poczet rozliczenia dodatków do ryczałtu PSZ wypłaconych za 2023 r., o których mowa w § 3b ust. 7 nowelizowanego rozporządzenia.

Podstawą do wypłaty ma być rachunek złożony przez świadczeniodawcę do dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, zgodnie z procedurą opisaną w § 23 ust. 1 załącznika do obowiązującego rozporządzenia.

NFZ ma 7 dni na przygotowanie zmian w umowach

Zgodnie z § 2 projektu, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie zobowiązany w ciągu 7 dni od wejścia w życie nowego rozporządzenia zaproponować zmiany w umowach ze świadczeniodawcami. Celem jest zapewnienie podstawy prawnej do wypłaty środków, o których mowa w nowym § 3da.

Co istotne, środki te będą przekazywane jednorazowo i nie przewidziano dla nich dodatkowych przepisów przejściowych. Oznacza to, że procedura wypłaty będzie możliwa od razu po wejściu w życie rozporządzenia.

Główne wnioski

  1. Okres rozliczeniowy ryczałtów PSZ zostanie przedłużony do 31 grudnia 2026 r. – to odpowiedź na skutki powodzi z września 2024 r.
  2. Świadczeniodawcy, którzy przekroczyli ryczałty PSZ w 2024 r., otrzymają premię – w wysokości 27% wartości nadwykonań.
  3. Projekt rozporządzenia z 15 kwietnia 2024 r. został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji i przekazany do konsultacji publicznych.
  4. Prezes NFZ będzie zobowiązany w ciągu 7 dni od wejścia w życie przepisów zaproponować zmiany w umowach ze świadczeniodawcami.

Źródło:

  • RCL
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności