Strona głównaLeczenieRewolucja w kardiochirurgii: Pierwsza w Polsce operacja serca dziecka poza klatką piersiową

Rewolucja w kardiochirurgii: Pierwsza w Polsce operacja serca dziecka poza klatką piersiową

Aktualizacja 20-12-2024 17:01

Udostępnij

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przeprowadzono pionierską operację serca, która polegała na czasowym usunięciu organu z ciała dziecka w celu naprawy złożonej wady wrodzonej. 15-miesięczny Leoś, urodzony z poważnymi wadami serca, przeszedł 12-godzinny zabieg, który daje mu szansę na przyszłą rehabilitację i poprawę jakości życia. To pierwsza taka operacja w Polsce i jedna z nielicznych na świecie.

Przełomowa operacja w Katowicach

Operacja miała miejsce 2 grudnia i trwała łącznie 12 godzin. Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, pod przewodnictwem kardiochirurga dziecięcego dr. Grzegorza Zalewskiego, zdecydowali się na innowacyjną metodę leczenia.

Serce na czas zabiegu było wycięte z klatki piersiowej, umieszczone poza organizmem dziecka, zabezpieczone w kąpieli lodowej. Po kilku godzinach pracy zostało wszyte z powrotem na swoje miejsce i uruchomione do pracy

– wyjaśnił dr Zalewski.

Procedura umożliwiła naprawę zwężonych żył płucnych i rehabilitację lewej komory serca, która dotąd była niewykształcona. Kluczowym elementem operacji było wykorzystanie wyłącznie własnych tkanek pacjenta, co minimalizuje ryzyko powikłań w przyszłości.

Wrodzona wada serca Leosia

Leoś przyszedł na świat w 32. tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 1050 gramów. Zdiagnozowano u niego złożoną wadę serca DORV (dwupłatkowe ujście prawej komory) i postępujące zwężenie żył płucnych, które uniemożliwiały prawidłowy przepływ krwi. Pomimo licznych operacji i cewnikowań stan zdrowia chłopca stale się pogarszał, prowadząc do niewydolności oddechowej i zagrożenia życia.

Unikalne podejście lekarzy

Dotychczas dzieci z podobnymi przypadkami były skazane na śmierć z powodu braku skutecznych metod leczenia. Jak podkreśla dr Zalewski: 

Te przypadki do tej pory były skazane na śmierć, ponieważ kardiochirurgia przez wiele lat nie miała sposobu, by ratować te dzieci. Tego typu operacje zaczęto przeprowadzać niedawno, są one bardzo rzadkie – wykonano je dotąd tylko kilkukrotnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie były one wykonywane do tej pory.

Sukces zabiegu i plany na przyszłość

Po operacji Leoś czuje się najlepiej od czasu narodzin. Jak wyjaśniła dr Luiza Zalewska, kardiolog dziecięcy: 

Wreszcie nie ma duszności, saturacje są prawidłowe i może rozpocząć rehabilitację.

W przyszłym roku zaplanowano kolejną operację, która ma na celu pełną korekcję serca i przywrócenie jego dwukomorowej funkcji. To znacznie poprawi jakość życia chłopca i otworzy możliwość dalszego leczenia.



Rodzinna radość i nadzieja

Mama Leosia, Klaudia Balicka, nie kryje wzruszenia: 

Najgorsze mamy za sobą. To było najtrudniejsze 12 godzin mojego życia, ale teraz możemy cieszyć się wspólnymi świętami w domu, razem z Leosiem i jego starszą siostrą.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Rocznie przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. porad specjalistycznych i realizuje 35 tys. świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym.

Przełomowa operacja Leosia to dowód na dynamiczny rozwój polskiej medycyny i zdolność lekarzy do podejmowania najtrudniejszych wyzwań. Sukces ten daje nadzieję nie tylko dla Leosia, ale również dla innych dzieci z podobnymi wadami serca.

Źródło: 

  • PAP

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności