Strona głównaPrawoPrezydent podpisał nowelizację ustawy o CMKP. Jakie są najważniejsze zmiany?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o CMKP. Jakie są najważniejsze zmiany?

Aktualizacja 19-12-2024 09:25

Udostępnij

Podpisana 17 grudnia 2024 roku przez prezydenta nowelizacja ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) wprowadza istotne i nierzadko kontrowersyjne zmiany. Przeniesienie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych pod skrzydła CMKP oraz nowe zasady wyboru dyrektora budzą wiele emocji. Jakie dokładnie zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2025 roku?

Nowe ramy organizacyjne dla CMKP

Zgodnie z nowymi przepisami, CMKP stanie się jedynym podmiotem kompleksowo zarządzającym kształceniem podyplomowym zawodów medycznych. Likwidacja Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych to krok ku większej centralizacji. Jednocześnie CMKP zyska status zbliżony do publicznych uczelni akademickich, co pozwoli na lepszą organizację pracy i finansowania.

Ważną zmianą jest również rozszerzenie katalogu zadań CMKP, m.in. wprowadzenie obowiązku sporządzania planu naprawczego oraz możliwości zwiększenia dotacji przez ministra zdrowia.

Nowy tryb wyboru dyrektora

Kluczową zmianą jest określenie nowego sposobu powoływania dyrektora CMKP. Proces rekrutacyjny będzie nadzorowany przez zespół powołany przez ministra zdrowia, w którego skład wejdą przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Procedura konkursowa ma zapewnić wybór kandydata najlepiej przygotowanego do pełnienia tej funkcji.

Z jednej strony zwiększona kontrola ministerialna ma usprawnić zarządzanie, z drugiej budzi obawy o utratę autonomii CMKP, na co wskazywały liczne organizacje branżowe.

Ułatwienia dla pielęgniarek i położnych

Nowelizacja rozszerza uprawnienia pielęgniarek i położnych. Położne będą mogły we wskazanym zakresie realizować świadczenia zdrowotne dla wszystkich pacjentów, o ile ukończą odpowiednie kursy uzupełniające. Dodatkowo umożliwiono osobom, które zdobyły kwalifikacje w Wielkiej Brytanii przed 2021 r., uzyskanie prawa do wykonywania zawodu w Polsce.

Ważnym ułatwieniem jest też wprowadzenie możliwości przeprowadzania kwalifikacji do szczepień dzieci powyżej 9. roku życia przez pielęgniarki i położne.

Zmiany w kształceniu podyplomowym

Nowa ustawa wprowadza również zmiany dotyczące organizacji kształcenia podyplomowego. Programy kształcenia będą opracowywane przez zespoły powołane przez dyrektora CMKP we współpracy z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, a zatwierdzane przez ministra zdrowia.

Dla lekarzy, którzy ukończą kursy z zakresu medycyny rodzinnej do 2026 roku, wprowadzono możliwość ich finansowania z m.in. środków unijnych, ma to zachęcić do podejmowania tej specjalizacji.

Nowe certyfikaty i e-zaświadczenia

Istotną nowością jest wprowadzenie e-zaświadczeń o wynikach egzaminów LEK i LDEK, które będą dostępne w systemie SMK. Dodatkowo Naczelna Izba Lekarska oraz okręgowe izby lekarskie zostały uprawnione do przyznawania certyfikatów umiejętności zawodowej, co zwiększy dostępność certyfikacji w zawodach medycznych.Nowelizacja ustawy o CMKP wprowadza wiele zmian, które mają usprawnić organizację kształcenia podyplomowego i podnieść jego jakość. Mimo licznych korzyści, nie brakuje głosów krytycznych, zwłaszcza dotyczących autonomii CMKP. Czy wprowadzone zmiany rzeczywiście poprawią sytuację? Praktyka pokaże.

Źródło

  • prezydent.pl
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności