Strona głównaBadaniaPolscy lekarze współautorami badania w "The Lancet" – małoinwazyjne metody leczenia serca

Polscy lekarze współautorami badania w „The Lancet” – małoinwazyjne metody leczenia serca

Aktualizacja 06-01-2025 11:21

Udostępnij

Najnowszy artykuł opublikowany w „The Lancet”, jednym z najbardziej cenionych czasopism naukowych na świecie, dotyczy innowacyjnych zabiegów przezskórnych w leczeniu chorób serca. Wśród autorów publikacji znalazł się zespół polskich ekspertów, którzy przyczynili się do przełomu w podejściu do leczenia pacjentów cierpiących na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej.

Przełom w leczeniu chorób serca – polski wkład w badania

Opublikowany w „The Lancet” artykuł jest wynikiem pracy międzynarodowego zespołu naukowego, w którym udział wzięli polscy specjaliści, m.in. prof. Jerzy Sacha z Pracowni Badań Hemodynamicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Badanie dotyczyło zabiegów przezskórnych – małoinwazyjnych procedur, które eliminują konieczność otwierania klatki piersiowej u pacjentów.

Badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z kolegami z kilkunastu ośrodków europejskich, mają ogromne znaczenie praktyczne, gdyż pokazują, że zabiegi przezskórne mogą przynieść lepsze rezultaty niż klasyczne leczenie kardiochirurgiczne u chorych cierpiących równocześnie na chorobę wieńcową i zwężenie zastawki aortalnej

– wyjaśnia prof. Sacha.

Znaczenie badań dla medycyny

Wyniki badań mają potencjał wpłynąć na przyszłe wytyczne leczenia pacjentów z chorobami układu krążenia. Zespół badawczy udowodnił, że małoinwazyjne metody mogą nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, ale także obniżyć ryzyko powikłań i skrócić czas rekonwalescencji.

Warto podkreślić, że protokół badania został wcześniej opublikowany w „American Heart Journal”, potwierdza to wysoką jakość przeprowadzonych analiz.

Polscy naukowcy w światowej czołówce

Obok prof. Sachy, wśród autorów publikacji znaleźli się również inni polscy eksperci:

  • Prof. Wojciech Wojakowski z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach,
  • Dr Krzysztof Malinowski z Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Źródło:

  • opole.wyborcza.pl
  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności