Od 2024 roku obowiązują nowe przepisy, które zmieniają zasady przyznawania prawa wykonywania zawodu (PWZ) pielęgniarkom i położnym z zagranicy. Wymagają one potwierdzenia znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1. Do maja 2026 roku pielęgniarki pracujące w Polsce muszą zdać odpowiedni egzamin językowy, w przeciwnym razie stracą uprawnienia zawodowe.
Zmiany są odpowiedzią na apele polskiego środowiska pielęgniarskiego, które od dawna sygnalizowało problemy wynikające z braku odpowiedniej komunikacji w języku polskim w pracy z pacjentami.
Jak wyglądała sytuacja dotychczas?
Do tej pory pielęgniarki z zagranicy mogły pracować na podstawie deklaracji znajomości języka. Choć takie rozwiązanie było wygodne, budziło kontrowersje i niezadowolenie wśród polskich pielęgniarek. Wielokrotnie wskazywano na problemy w komunikacji z pacjentami oraz dodatkowe obciążenie, jakie spadało na polskich pracowników medycznych.
Bez komunikacji nie da się dobrze wykonywać tego zawodu
– podkreśla Zofia Czyż w rozmowie z Gazetą Wyborczą, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Pielęgniarki z Ukrainy – jak wygląda sytuacja kadrowa?
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 2200 pielęgniarek i 236 położnych z zagranicy, z czego większość to osoby z Ukrainy. Pomimo braków kadrowych w polskich szpitalach, które zatrudniają jedynie 74% z 315 670 zarejestrowanych pielęgniarek oraz 70% z 41 719 położnych, konieczność wprowadzenia wymogów językowych wydaje się nieunikniona.
Reakcje środowiska pielęgniarskiego
Polskie pielęgniarki mają mieszane odczucia wobec nowych przepisów. Z jednej strony rozumieją potrzebę wsparcia kadrowego przez pracowników z zagranicy, z drugiej jednak wskazują na wyzwania związane z nadzorowaniem ich pracy.
(…) owszem pomoże z dużą częścią czynności, ale jednak dokumentację muszę wpisywać albo za nią, albo musimy robić to razem. Z czasem się nauczy, ale jednak na ten moment jest to dla mnie męczące.
– mówi Iza, młoda pielęgniarka z Jeleniej Góry.
Lekarze i lekarze dentyści – zakończenie PWZ
Nowe przepisy wpisują się w szerszy trend regulacji w branży medycznej. Warto wspomnieć, że 24 października 2024 roku zakończył się okres tymczasowego prawa wykonywania zawodu dla lekarzy i lekarzy dentystów z zagranicy.
Co dalej ze zmianami?
Do maja 2026 roku pielęgniarki z zagranicy mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Jak pokazują dane, kadra z Ukrainy stanowi ważne wsparcie dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Kluczowe będzie zatem wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na płynne wdrożenie zmian, bez destabilizacji pracy szpitali, czy przychodni.
Źródło:
- https://wyborcza.biz/biznes/7,159911,31353096,nie-ma-polskich-pielegniarek-ale-sa-pielegniarki-w-polsce.html