Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Katowicach, będące jednym z największych szpitali klinicznych w Polsce i posiadające status SOLO III – najwyższy w Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), nie może kompleksowo leczyć pacjentek z rakiem piersi. Problem wynika z wymogów formalnych dotyczących lokalizacji oddziałów, które uniemożliwiają placówce realizację programu KON-PIERŚ. Sytuacja ta podkreśla konieczność zmian w przepisach, które obecnie nie uwzględniają specyfiki skonsolidowanych szpitali wielospecjalistycznych.
UCK w Katowicach – specyfika i znaczenie placówki
UCK powstało w wyniku połączenia dwóch szpitali: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Obecnie działa w dwóch lokalizacjach: przy ul. Ceglanej 35 i ul. Medyków 14 w Katowicach.
Oddziały onkologiczne w UCK
Przy ul. Ceglanej znajdują się Oddział Onkologii Klinicznej, Oddział Chirurgii Onkologicznej i Oddział Radioterapii, wyposażone w nowoczesną aparaturę i prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną.
Jednak Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT), wymagany do realizacji programu KON-PIERŚ, znajduje się przy ul. Medyków, co formalnie uniemożliwia kompleksowe leczenie pacjentek.
- Zobacz również: Nowa nadzieja dla pacjentek z rakiem piersi – gliwiccy lekarze opracowali innowacyjną metodę
Problem wymogów lokalizacyjnych
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 25 sierpnia 2023 roku, szpitale realizujące program KON-PIERŚ muszą posiadać OAiIT w tej samej lokalizacji co oddziały onkologiczne. W przypadku UCK ten wymóg nie jest spełniony, mimo że placówka od 2012 roku prowadzi leczenie raka piersi, posiada Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi (BCU) i zapewnia kompleksowe świadczenia onkologiczne. Jak mówi Renata Wachowicz, dyrektor UCK:
Postulujemy złagodzenie przepisu wymagającego, aby oddział anestezjologii i intensywnej terapii znajdował się 'w lokalizacji’. Proponujemy, aby jedyną zmianą było wpisanie w rozporządzeniu, że oddział taki może znajdować się 'w strukturze świadczeniodawcy.
Kompleksowa opieka nad pacjentkami z rakiem piersi
UCK przeprowadza rocznie blisko 300 zabiegów radykalnych i kompleksowych u pacjentek z rakiem piersi oraz diagnostykę i leczenie ponad 360 pacjentek z podejrzeniem lub nowotworem niezłośliwym piersi. Oddział Chirurgii Onkologicznej realizuje pełen zakres zabiegów chirurgicznych, w tym duże i kompleksowe operacje jamy brzusznej oraz piersi.
Szeroki problem systemowy
Zdaniem dyrektor Wachowicz, problem dotyczy wielu skonsolidowanych szpitali w Polsce:
Obecne przepisy nie uwzględniają specyfiki szpitali wielospecjalistycznych powstałych z połączenia kilku podmiotów.
Podobne trudności napotyka realizacja programu KON-JG (kompleksowa opieka nad pacjentem z nowotworem jelita grubego), gdzie wymóg posiadania oddziału onkologii klinicznej w tej samej lokalizacji również ogranicza możliwości leczenia w UCK.
Konieczność zmiany przepisów
Reforma szpitali, zapowiadana na 2027 rok, zakłada dalszą konsolidację placówek, co jeszcze bardziej uwidoczni problemy wynikające z obecnych wymogów lokalizacyjnych. Dyrekcja UCK wnioskuje o warunkową zgodę na realizację programu KON-PIERŚ w 2025 roku oraz o zmianę zapisów w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, aby umożliwić realizację programów onkologicznych w szpitalach działających w takiej strukturze.
Źródło:
- https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Osrodek-najwyzszej-referencyjnosci-w-KSO-nie-moze-kompleksowo-leczyc-pacjentek-z-rakiem-piersi,265783,1013.html