Strona głównaLeczenieNowoczesne leczenie Parkinsona w bydgoskim Bizielu: pompa podskórna zmienia życie pacjentów

Nowoczesne leczenie Parkinsona w bydgoskim Bizielu: pompa podskórna zmienia życie pacjentów

Aktualizacja 21-01-2025 20:00

Udostępnij

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy wprowadza innowacyjne metody leczenia zaawansowanej choroby Parkinsona. Od lipca 2024 roku stosuje nowatorską terapię z wykorzystaniem pompy infuzyjnej do podawania leku w sposób podskórny. W ostatnich dniach placówkę opuścił setny pacjent w Polsce, który skorzystał z tej metody.

Choroba Parkinsona – globalne wyzwanie

Choroba Parkinsona to przewlekłe schorzenie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane nieodwracalną degeneracją neuronów w mózgu. Objawia się ona m.in. spowolnieniem ruchowym, drżeniem spoczynkowym, sztywnością mięśni i zaburzeniami postawy. Na całym świecie cierpi na nią około 1% osób w wieku od 40 do 60 lat. W Polsce liczba pacjentów sięga obecnie ok. 100 tys., a w ciągu najbliższych 15 lat liczba ta może wzrosnąć do 14 mln na całym świecie.

Mimo że przyczyny choroby Parkinsona nie są do końca znane, leczenie farmakologiczne ma na celu zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu. Wprowadzenie odpowiednich dawek leków jest kluczowe, choć często trudne do precyzyjnego określenia.

Nowoczesna terapia w bydgoskim Bizielu

W bydgoskim szpitalu wprowadzono innowacyjną metodę podawania leków z wykorzystaniem pompy infuzyjnej do podskórnego wlewu leku. Terapia ta pozwala na uniknięcie bardziej inwazyjnych metod, takich jak pompy dojelitowe wymagające zabiegów chirurgicznych. Jak wyjaśnia prof. Milena Świtońska, kierownik Kliniki Neurologii i Neurofizjologii Klinicznej, konsultant wojewódzki ds. neurologii, pompa podskórna to bezpieczniejsza i bardziej komfortowa alternatywa.

Lek podaje się podskórnie w okolicę dolnej części brzucha lub zewnętrznej części uda za pomocą pompy. Dawkę dobiera się indywidualnie, dostosowując ją do stanu klinicznego oraz aktywności życiowej pacjenta

– podkreśla prof. Świtońska.

Metoda ta przynosi znaczące efekty, albowiem czas tzw. całkowitego stanu wyłączenia zmniejsza się o 64%, a niesprawność wynikająca z uporczywych dyskinez (nieskoordynowane, nagłe ruchy, które obejmują przede wszystkim kończyny i głowę, a także występujące niezależnie od woli) spada o 65%.



Relacja pacjentki

Jedną z beneficjentek nowoczesnej terapii jest 77-letnia pacjentka, która od siedmiu lat zmaga się z chorobą Parkinsona. Jak opowiedziała Radiu PiK, wcześniej ze względu na wiek została zdyskwalifikowana z innego programu lekowego. Pompa infuzyjna dała jej nową szansę:

Mimo że technicznie aplikowanie leku wymaga wysiłku, staram się wszystkiego nauczyć i wykonywać tak, jak trzeba. Widzę już znaczną poprawę stanu zdrowia. Zmniejszyło się u mnie napięcie mięśniowe, jest poprawa chodu, sprawności rąk, nóg i wyrazistości mowy

– relacjonuje pacjentka.

Dzięki nowatorskiemu podejściu bydgoski szpital stał się jedynym w regionie miejscem, gdzie pacjenci mogą korzystać z tej terapii.

Źródło:

  • expressbydgoski.pl
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności