Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK GUMed) otwiera nowy rozdział w chirurgii onkologicznej. Dzięki innowacyjnym technikom endoskopowym pacjentki z nowotworami piersi mogą liczyć na skuteczne leczenie z minimalną ingerencją w ciało. Pierwszy taki zabieg w Polsce wykonano w Gdańsku, a wyniki są obiecujące.
Pierwsza małoinwazyjna operacja piersi w UCK
Pierwsza w Polsce małoinwazyjna operacja raka piersi odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Zabieg wykonano w ramach Pododdziału Chirurgii Piersi, Mięsaków, Skóry i Czerniaka w Klinice Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Plastycznej. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii endoskopowej operacja zakończyła się pełnym sukcesem.
Nowoczesna technika chirurgiczna
Operacja przeprowadzona u 30-letniej pacjentki polegała na usunięciu guza (łagodny nowotwór) o średnicy 4 cm przez małe nacięcie w okolicy pachy. Zastosowanie endoskopu pozwoliło na precyzyjne usunięcie zmiany z jednoczesnym zachowaniem doskonałego efektu kosmetycznego. Pacjentka szybko wróciła do zdrowia, a blizna jest niemal niewidoczna.
Korzyści chirurgii endoskopowej
Endoskopia w leczeniu raka piersi przynosi szereg zalet zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy. Minimalna ingerencja w ciało zmniejsza ryzyko powikłań oraz przyspiesza proces rekonwalescencji. Dodatkowo operacje tego typu oferują znakomite efekty estetyczne, co ma duże znaczenie dla samopoczucia pacjentek. Z kolei dla chirurgów technologia endoskopowa zapewnia większą precyzję dzięki powiększonemu obrazowi pola operacyjnego.
Nowe zastosowania w chirurgii piersi
Techniki endoskopowe, początkowo wykorzystywane głównie w zabiegach estetycznych, coraz częściej znajdują zastosowanie w onkologii. Umożliwiają one m.in. biopsje, operacje oszczędzające, mastektomię podskórną oraz rekonstrukcje piersi. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, operacje te są przyszłością leczenia raka piersi u odpowiednio wybranych pacjentek.
Dla kogo chirurgia małoinwazyjna?
Mimo licznych zalet techniki endoskopowej nie każda pacjentka kwalifikuje się do tego rodzaju operacji. Przeciwwskazania obejmują m.in. zaawansowane stadium raka, rozległe zrosty po wcześniejszych zabiegach czy infekcje w okolicy operowanej. Decyzję o zastosowaniu tej metody podejmuje zespół specjalistów po dokładnej analizie przypadku.
Zespół ekspertów za sukcesem operacji
Pierwsza małoinwazyjna operacja w UCK została przeprowadzona przez doświadczony zespół chirurgów: dr n. med. Marcina Ekmana oraz dr n. med. Piotra Woźniackiego. Proces anestezjologiczny nadzorowali dr n. med. Piotr Lewczak i dr n. med. Robert Pajuro, a wsparcie zapewniły wyspecjalizowane i instrumentariuszki Agata Borkowska i Izabela Karpińska oraz pielęgniarz anestezjologiczny Jakub Baranowski.
UCK GUMed stawia na rozwój technik endoskopowych, co znajduje odzwierciedlenie w zaangażowaniu licznych specjalistów, takich jak dr Paulina Cichoń, dr Kamil Drucis (lider unitu), czy lek. Magdalena Graczyk, którzy pracują nad rozszerzeniem możliwości tej innowacyjnej metody.
Przyszłość małoinwazyjnej chirurgii piersi
W UCK GUMed planowane są kolejne operacje profilaktycznej mastektomii z rekonstrukcją piersi u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka. To kolejny krok w stronę minimalizowania skutków leczenia raka piersi, zarówno pod względem zdrowotnym, jak i estetycznym. Chirurgia małoinwazyjna to przyszłość onkologii – bardziej precyzyjna, skuteczna i przyjazna dla pacjentów.
Źródło:
- UCK GUMed