Strona głównaBadaniaNowe możliwości Ozempicu: poznaj inne korzyści analogów GLP-1

Nowe możliwości Ozempicu: poznaj inne korzyści analogów GLP-1

Aktualizacja 22-01-2025 12:19

Udostępnij

Analogi GLP-1, takie jak Ozempic, pierwotnie stworzone do leczenia cukrzycy, od kilku lat znajdują zastosowanie jako skuteczne środki wspierające odchudzanie. Jednak najnowsze badania opublikowane w „Nature Medicine” pokazują, że korzyści wynikające z ich stosowania wykraczają daleko poza kontrolę masy ciała. Leki te mogą zmniejszać ryzyko wielu poważnych chorób, takich jak demencja, choroba Alzheimera, a nawet niektóre nowotwory.

Korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania analogów GLP-1

Badania przeprowadzone w latach 2017-2023 przez Veterans Health Administration objęły dane niemal dwóch milionów pacjentów. Analiza porównała grupę 216 tysięcy osób stosujących leki GLP-1 z pacjentami korzystającymi z innych terapii oraz z tymi, którzy nie zmieniali leczenia. Wyniki wskazują na zmniejszenie ryzyka wystąpienia 42 różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób nerek, infekcji dróg moczowych i zaburzeń neurologicznych.

Ochrona mózgu

Jednym z najciekawszych odkryć był wpływ analogów GLP-1 na funkcje mózgu. Leki te zmniejszały ryzyko psychozy, schizofrenii, demencji oraz choroby Alzheimera. Mechanizm działania może wiązać się z redukcją stanu zapalnego oraz wpływem na receptory GLP-1 w mózgu. Co więcej, leki te obniżały ryzyko napadów padaczkowych oraz udarów krwotocznych.

Zmniejszenie ryzyka uzależnień

Badanie wskazało także na potencjalne korzyści w leczeniu zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Analogi GLP-1 zmniejszały ryzyko uzależnień od opioidów, alkoholu oraz stymulantów. Odkrycie to otwiera nowe możliwości terapeutyczne w leczeniu uzależnień.

Ozempic a choroby nerek

Chociaż leki GLP-1 wiążą się ze wzrostem ryzyka kamieni nerkowych, to jednocześnie zmniejszają ryzyko przewlekłej choroby nerek oraz infekcji dróg moczowych. Eksperci sugerują, że odpowiednie nawodnienie może zminimalizować ryzyko negatywnych skutków ubocznych.

Potencjał w leczeniu zaburzeń odżywiania

Wstępne wyniki sugerują, że leki GLP-1 mogą być pomocne w leczeniu zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia czy anoreksja. W odróżnieniu od wcześniejszych leków odchudzających, analogi GLP-1 zmniejszają ryzyko depresji, co stanowi ich dodatkowy atut.



Ograniczenia i wyzwania

Analogi GLP-1 nie są pozbawione wad. W badaniu odnotowano wzrost ryzyka nudności, wymiotów, refluksu żołądkowo-przełykowego i niezakaźnych stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Szczególnie zaskakujący był wzrost ryzyka kamieni nerkowych, co mogło wynikać z niedostatecznego nawodnienia pacjentów.

Autorzy badania wskazują, że większość analizowanych danych pochodziła od seniorów, w tym głównie mężczyzn z cukrzycą. Nie wiadomo, w jakim stopniu wyniki te odnoszą się do kobiet lub osób stosujących analogi GLP-1 wyłącznie w celu redukcji masy ciała. Konieczne są dalsze badania, by lepiej zrozumieć długoterminowe skutki stosowania tych leków.

Źródło:

  • https://edition.cnn.com/
  • COWZDROWIU.PL
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności