Strona głównaAptekiLekarz bez kontraktu z NFZ wystawi receptę na bezpłatne leki

Lekarz bez kontraktu z NFZ wystawi receptę na bezpłatne leki

Aktualizacja 17-11-2024 11:56

Udostępnij

Zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia w 2024 roku budzą zainteresowanie nie tylko pacjentów, ale również specjalistów z branży medycznej i farmaceutycznej. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki przez wszystkich lekarzy i niektóre pielęgniarki – niezależnie od ich kontraktu z NFZ. Co więcej, rozszerzone zostają uprawnienia farmaceutów, co ma ułatwić pacjentom dostęp do szczepień.

Wszyscy lekarze z prawem do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci

Według nowych przepisów, recepty na bezpłatne leki dla dzieci poniżej 18. roku życia oraz seniorów powyżej 65. roku życia mogą wystawiać wszyscy lekarze. Dotychczas jedynie lekarze pracujący w ramach NFZ, w placówkach takich jak podstawowa opieka zdrowotna (POZ), ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) oraz szpitale, mieli możliwość wystawiania takich recept. Teraz każdy lekarz, niezależnie od specjalizacji i miejsca pracy (publiczne czy prywatne), będzie mógł wystawić pacjentowi receptę na leki z listy „Dz” i „S”.

Pielęgniarki i położne też wystawią receptę na bezpłatne leki

Powyższe zmiany obejmą nie tylko lekarzy – możliwość wystawiania recept na bezpłatne leki uzyskają także pielęgniarki i położne, które mają stosowne uprawnienia do wystawiania recept. Dzięki temu pacjenci będą mogli uzyskać szybszy dostęp do bezpłatnych leków. Nowe regulacje pozwalają więc na pełniejsze wykorzystanie kompetencji pielęgniarek i położnych.

Nowe uprawnienia farmaceutów: recepty na szczepionki

Nowelizacja przepisów obejmuje także farmaceutów, którzy będą mieli możliwość wystawiania tzw. recept refundowanych. Do tej pory ich uprawnienia były ograniczone wyłącznie do szczepionek przeciw grypie. Teraz będą mogli wystawiać recepty na wszystkie dostępne szczepionki stosowane w szczepieniach zalecanych, które są dostępne w aptekach. Dzięki temu pacjenci będą mogli w jednym miejscu uzyskać receptę, wykupić szczepionkę i przystąpić do szczepienia, z możliwością refundacji (jeśli preparat jest objęty takim wsparciem).

Korzyści płynące z nowelizacji dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej

Planowane zmiany w systemie ochrony zdrowia mają zwiększyć jego elastyczność oraz poprawić dostępność świadczeń zdrowotnych. Ułatwiony dostęp do recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów, a także poszerzone uprawnienia farmaceutów, mogą przyczynić się do odciążenia lekarzy oraz usprawnić proces leczenia pacjentów.

Dla pacjentów oznacza to większą dostępność leków i szczepień, co jest ważne w przypadku osób wymagających częstej opieki medycznej

Etap prac nad nowelizacją

Projekt ustawy ma trafić do Sejmu. Oczekuje się, że zostanie przyjęty jeszcze w bieżącym roku, co umożliwi szybkie wdrożenie zmian.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/nowe-przepisy-ulatwia-dostep-do-bezplatnych-lekow-dla-dzieci-i-seniorow

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności