27 listopada 2024 roku Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku. Nowe przepisy wprowadzają również wsparcie dla samorządów i podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale czy przychodnie. Jakie zmiany przewiduje ustawa i co oznaczają one dla sektora medycznego?
Co zmienia nowa ustawa dla podmiotów medycznych?
Przyjęte przepisy przewidują utrzymanie dotychczasowej maksymalnej ceny energii na poziomie 693 zł/MWh netto dla szpitali, przychodni i innych podmiotów wrażliwych. Jednak wsparcie to będzie obowiązywać tylko do końca marca 2025 roku.
Rząd oszacował koszt tego wsparcia na dodatkowe 150 mln zł, które mają zostać pokryte z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają jednak, że takie rozwiązania powinny być tymczasowe. Zdaniem Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, rynek energii powinien stopniowo przejmować kontrolę nad ustalaniem cen.
Wyzwania dla sektora medycznego
Mimo zamrożenia cen, przedstawiciele sektora medycznego stoją przed wyzwaniem efektywnego zarządzania kosztami energii. Dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią, Marek Kulesa, wskazał, że na przetargach można uzyskać ceny niższe, w granicach 450-550 zł/MWh netto. Jednak takie oferty wymagają starannego planowania i negocjacji.
Jakie ceny prądu dla podmiotów wrażliwych od kwietnia 2025 roku?
Wszystko wskazuje na to, że zamrożenie cen energii elektrycznej dla podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale i przychodnie, nie zostanie przedłużone po marcu 2025 roku. Władze nie przedstawiły dotychczas żadnych konkretnych planów dotyczących dalszego wsparcia. Niepewność co do kształtowania się stawek od kwietnia 2025 roku oznacza, że placówki medyczne będą musiały przygotować się na ewentualne wyższe koszty energii. Rząd zapowiedział naliczanie nowych taryf przez sprzedawców, co dodatkowo może wpłynąć na sytuację finansową sektora.
Zmiana sprzedawcy prądu jako szansa na oszczędności?
Placówki medyczne mogą rozważyć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, co w wielu przypadkach pozwala na uzyskanie korzystniejszych warunków cenowych. Warto przeprowadzić dokładną analizę ofert dostępnych na rynku, ponieważ niektórzy sprzedawcy już teraz proponują stawki niższe od obowiązujących limitów.
Zmiana sprzedawcy prądu to proces, który nie wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie wymaga wymiany infrastruktury, takiej jak liczniki czy przyłącza. Kluczowe jest jednak odpowiednie wybranie oferty. Dzięki renegocjacji umów lub wyborze nowego sprzedawcy szpitale i przychodnie mogą znacznie obniżyć swoje wydatki na energię.
Jak jeszcze zmniejszyć rachunki za prąd w placówce medycznej?
Chociaż zamrożenie cen energii to pozytywna wiadomość dla szpitali, czy przychodni, ograniczony czas obowiązywania wsparcia budzi wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę na konieczność inwestycji w efektywność energetyczną, takich jak modernizacja systemów grzewczych, wymiana oświetlenia na LED czy zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią.
Jednym z rozwiązań mogą być także inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), takie jak instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu szpitale mogłyby uniezależnić się od rosnących cen energii na rynku, a jednocześnie zmniejszyć swój ślad węglowy. Przykłady placówek medycznych, które wdrożyły takie rozwiązania, pokazują, że w dłuższej perspektywie przynoszą one wymierne oszczędności.
Dostępne są również programy wsparcia finansowego, takie jak dotacje czy preferencyjne kredyty na modernizację energetyczną, z których szpitale mogą skorzystać. Dzięki tego typu rozwiązaniom w 2023 roku NFOŚiGW wsparło szpitale w m.in. Kościanie i Bochni.
Eksperci podkreślają, że decyzje o takich inwestycjach powinny być podejmowane jak najszybciej, by zdążyć przed możliwym odmrożeniem cen energii w 2025 roku.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/nfosigw/kolejne-dwa-szpitale-poprawia-efektywnosc-energetyczna–nfosigw-przekaze-85-mln-zl-na-termomodernizacje-szpitali-w-koscianie-i-bochni
- https://www.money.pl/gospodarka/ceny-pradu-w-2025-roku-sejm-podjal-decyzje-7097242778155584a.html