W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) polska onkologia zyskuje kolejną szansę na rozwój. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przeznaczenie 5,2 miliarda złotych na inwestycje w szpitale i placówki specjalistyczne w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Dzięki temu wsparciu możliwa będzie modernizacja szpitali, rozbudowa infrastruktury oraz zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Środki te mają nie tylko poprawić komfort leczenia pacjentów onkologicznych, ale także zwiększyć dostęp do diagnostyki i leczenia w całej Polsce.
Kluczowe inwestycje w onkologię – szczegóły finansowania i zasięg programu
Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia, zapowiedziała, że z 18 mld złotych z KPO, 5,2 mld zł trafi zarówno do szpitali zakwalifikowanych do KSO, jak i do przychodni specjalistycznych, działających w ich strukturach. Dzięki temu wsparcie otrzyma aż 271 placówek z trzech poziomów zabezpieczenia onkologicznego, które mogą wnioskować o finansowanie projektów w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Zdrowia.
Wartość projektów zależna od poziomu KSO:
- SOLO I: do 60 mln zł
- SOLO II: do 80 mln zł
- SOLO III: do 125 mln zł
Ministerstwo podkreśla, że celem konkursu jest kompleksowa modernizacja sektora onkologii, w tym budowa nowych oddziałów, remont istniejących przestrzeni oraz doposażenie placówek w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Nacisk na nowoczesność i komfort pacjentów
Wiceminister Katarzyna Kacperczyk zapowiedziała, że oprócz doposażenia szpitali, duży nacisk zostanie położony na poprawę komfortu pacjentów:
„Będziemy kłaść nacisk na unowocześnienie i wymianę sprzętu medycznego, wsparcie diagnostyki w poradniach w strukturze szpitali w ramach KSO, ale też poprawę komfortu pacjentów i ich rodzin dzięki inwestycjom w tzw. strefy pacjenta”
Jakie inwestycje obejmie program?
Wnioski do konkursu można składać od 17 października do 2 grudnia 2024 roku, a realizacja projektów potrwa do 30 czerwca 2026 roku. Środki przeznaczone na ten cel umożliwią m.in.:
- Rozbudowę szpitali i tworzenie nowych oddziałów onkologicznych
- Modernizację sprzętu medycznego – zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i terapeutycznych
- Wsparcie ambulatoryjnych poradni onkologicznych – wzrost dostępności do diagnostyki
- Strefy pacjenta – tworzenie komfortowych przestrzeni dla pacjentów i ich rodzin.
Te działania mają przynieść wymierne korzyści pacjentom, poprawiając nie tylko jakość leczenia, ale także komfort przebywania w placówkach medycznych.
Polska onkologia w kryzysie kadrowym
Jednak, pomimo tak dużych środków finansowych, polska onkologia zmaga się z poważnymi wyzwaniami. Jak wynika z reportażu „Faktów” TVN z września 2024 roku, rocznie na około 200 miejsc specjalizacyjnych z onkologii klinicznej zgłasza się zaledwie 60 osób.
To specjalizacja bardzo wymagająca z wielu powodów. Ktoś, kto się decyduje na tę specjalizację, musi zrozumieć, że przez 40 lat będzie pracować właściwie tylko i wyłącznie w szpitalu, z dyżurami, z pacjentami hospitalizowanymi.
Wyjaśnił Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Według danych z tego samego raportu, w Polsce pracuje obecnie 1116 onkologów klinicznych, co jest liczbą o co najmniej 500 specjalistów za małą. Onkolodzy muszą zmierzyć się z rosnącą liczbą pacjentów – nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci, a wkrótce mogą stać się najczęstszą.
Nowe środki i inwestycje w polskiej onkologii to niezwykle potrzebny krok w stronę modernizacji, jednak problemy kadrowe i trudności specjalizacyjne pozostają ogromnym wyzwaniem dla sektora zdrowia w Polsce.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/52-mld-zl-na-szpitale-w-ramach-krajowej-sieci-onkologicznej