Strona głównaLeczenieZdjęcia pantomograficzne na NFZ od 2025 roku

Zdjęcia pantomograficzne na NFZ od 2025 roku

Aktualizacja 02-01-2025 11:26

Udostępnij

Od stycznia 2025 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadza ważne zmiany w zakresie diagnostyki stomatologicznej na NFZ. Nowe rozporządzenie umożliwi dorosłym pacjentom wykonanie bezpłatnego zdjęcia pantomograficznego w ramach leczenia endodontycznego i protetycznego. Jakie będą zasady realizacji świadczenia?

Zdjęcia pantomograficzne na NFZ – nowe możliwości

Od 1 stycznia 2025 roku dorośli pacjenci, lecząc się endodontycznie lub protetycznie na NFZ będą mogli raz na pięć lat skorzystać z bezpłatnego pantomogramu. Badanie obejmie wykonanie techniczne zdjęcia panoramicznego, jego opis oraz wprowadzenie wyników do dokumentacji medycznej

Skierowanie będzie mógł wystawić stomatolog posiadający specjalizację lub będący w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, pod warunkiem uzasadnienia potrzeby wykonania badania.

Koszty realizacji i przewidywania

Według danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji roczny koszt nowego świadczenia wyniesie maksymalnie 26,49 mln zł, przy założeniu, że skorzysta z niego 337,5 tys. pacjentów. Średni koszt jednego badania wynosi 78,50 zł. Warto jednak zauważyć, że nie każdy pacjent będzie kwalifikował się do wykonania pantomogramu, co sprawia, że realne koszty mogą być niższe.

Diagnostyka dzieci i młodzieży bez zmian

Nowe przepisy nie zmieniają zasad realizacji zdjęć pantomograficznych u pacjentów w wieku 5-18 lat. Diagnostyka taka będzie nadal dostępna w uzasadnionych przypadkach medycznych, takich jak:

  • podejrzenie wad rozwojowych zębów,
  • zmiany chorobowe w obrębie szczęki i żuchwy,
  • zapalenie przyzębia czy infekcje zębopochodne.

Młodsi pacjenci mogą korzystać z badania raz na trzy lata w ramach leczenia stomatologicznego.

Co z innymi badaniami obrazowymi?

Dorośli pacjenci na NFZ mogą wykonać do dwóch zdjęć wewnątrzustnych w roku kalendarzowym, natomiast dzieci i młodzież – do pięciu takich badań. Diagnostyka ta wspiera zarówno leczenie endodontyczne, jak i szeroko pojęte badania stomatologiczne.

Źródło:

  • RCL

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności