Strona głównaFinanseSystem ochrony zdrowia na krawędzi: eksperci ostrzegają przed konsekwencjami braku planu finansowego...

System ochrony zdrowia na krawędzi: eksperci ostrzegają przed konsekwencjami braku planu finansowego NFZ

Aktualizacja 13-01-2025 11:25

Udostępnij

Jak informuje poniedziałkowy Dziennik Gazeta Prawna, eksperci biją na alarm: brak zatwierdzonego planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) może prowadzić do chaosu w polskim systemie ochrony zdrowia. Czy pacjenci odczują konsekwencje tej sytuacji?

Brak planu finansowego NFZ w 2025 roku

W Polsce rok 2025 rozpoczął się w cieniu braku zatwierdzonego planu finansowego NFZ. Minister zdrowia oraz prezes funduszu uspokajają, że system funkcjonuje bez przeszkód, jednak eksperci mają odmienne zdanie. Problem ten staje się coraz bardziej naglący, a brak odpowiednich działań może doprowadzić do paraliżu publicznej służby zdrowia.

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, pod koniec 2024 roku zapewniała, że plan zostanie zatwierdzony do 31 grudnia. Ostatecznie jednak ogłosiła, że „podpis ministra finansów nie jest niezbędny”, a umowy ze szpitalami i przychodniami są podpisywane.

Czy system może funkcjonować bez planu?

Prezes NFZ w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” podkreślał, że brak planu finansowego nie wpływa na bieżące funkcjonowanie funduszu. Jednak zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, sytuacja jest bardziej skomplikowana

Bez akceptacji planu nie można go zmienić, a więc np. nie można ani dosypać do budżetu NFZ dodatkowych środków, ani nawet przesunąć ewentualnych pieniędzy z funduszu zapasowego NFZ na wydatki bieżące. Nie można bowiem zmienić czegoś, czego nie ma

– zauważył Wiśniewski.

Ekspert przypomina, że art. 124 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych daje ministrowi zdrowia możliwość publikacji planu w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Dlaczego więc tego nie uczyniono? Zdaniem specjalistów, może to wynikać z obaw przed ponoszeniem odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje takiego kroku.

Skutki dla pacjentów i placówek medycznych

Brak zatwierdzonego planu finansowego niesie ze sobą poważne ryzyko dla pacjentów i placówek medycznych. Szpitale i przychodnie mogą zmagać się z problemami finansowymi, co wpłynie na jakość i dostępność świadczeń.

  • Dłuższe kolejki – brak środków może opóźnić realizację kontraktów i zwiększyć czas oczekiwania na zabiegi.
  • Ryzyko ograniczenia świadczeń – placówki mogą zmniejszać liczbę przyjmowanych pacjentów z powodu ograniczonych funduszy.
  • Niepewność dla personelu medycznego – brak stabilności finansowej może wpływać na opóźnienia w wypłatach wynagrodzeń i pogorszenie warunków pracy.


Co dalej z polskim systemem ochrony zdrowia?

W obliczu dynamicznie rosnących potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, sprawne zarządzanie finansami NFZ jest kluczowe. Brak odpowiednich decyzji może spowodować skutki, które odczują nie tylko pacjenci, ale także personel medyczny.

Źródło:

  • DGP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności