W dniach 12–13 czerwca 2025 roku w Warszawie odbędzie się IV edycja Konferencji „Pacjentocentryzm”. To wydarzenie poświęcone przyszłości ochrony zdrowia, widzianej z perspektywy pacjenta. Spotkanie organizowane przez Fundację My Pacjenci gromadzi ekspertów, decydentów, przedstawicieli zawodów medycznych i samych pacjentów.
Plan konferencji
Konferencja odbędzie się w formule hybrydowej – z możliwością uczestnictwa stacjonarnego lub online. Pierwszy dzień wydarzenia (12 czerwca) poświęcony będzie panelom eksperckim, wystąpieniom i analizom danych. Drugi dzień (13 czerwca) zarezerwowany jest na praktyczne warsztaty dla liderów organizacji pacjenckich.
W programie przewidziano m.in. sesje poświęcone profilaktyce, diagnostyce i terapii, życiu z chorobą oraz zdrowiu kobiet. Całość wieńczyć będzie uroczysta gala wręczenia nagród im. Ewy Borek „Lider Pacjentocentryzmu 2025”, która wyróżnia osoby i organizacje zaangażowane w realną zmianę systemową.
Otwarcie z udziałem ekspertów
12 czerwca konferencję otworzy wystąpienie gościa specjalnego, po którym rozpocznie się intensywny dzień debat i prezentacji. Panel pierwszy skupi się na profilaktyce, a drugi – na diagnostyce i terapii – zostanie podzielony na dwie części, by pogłębić tematykę. Po przerwie na lunch zaplanowano wystąpienie dotyczące roli badań klinicznych jako szansy dla pacjentów.
Po południu uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelach o życiu z chorobą oraz o zdrowiu kobiet. Każdy blok programowy odpowiada na realne potrzeby środowisk pacjenckich i zawodów medycznych.
Dzień zakończy gala, podczas której uhonorowani zostaną tegoroczni laureaci konkursu „Lider Pacjentocentryzmu”.
Czym jest pacjentocentryzm?
Pacjentocentryzm to nie tylko modne hasło. To paradygmat, który redefiniuje relacje w systemie zdrowia. Zakłada on włączenie pacjenta jako partnera – aktywnego uczestnika procesu leczenia, współtwórcę decyzji terapeutycznych, ale również źródło wiedzy o systemie.
W debacie o pacjentocentryzmie nie chodzi wyłącznie o uprzejmość wobec chorych. Mowa o głębokiej transformacji – od struktury instytucjonalnej po codzienne praktyki kliniczne. Konferencja ma być przestrzenią, gdzie teoretyczne postulaty spotkają się z praktyką i doświadczeniem.
Fundacja My Pacjenci
Za organizację konferencji odpowiada Fundacja My Pacjenci – think tank, działający na styku administracji, medycyny, nauki i organizacji obywatelskich. Fundacja, działająca od 2012 roku, wspiera partycypację pacjentów, dostarczając im wiedzy, narzędzi i platform do skutecznego wpływu na kształt polityk zdrowotnych.
Jej misją jest budowanie realnych pomostów między pacjentami a decydentami – nie tylko w formie postulatu, ale jako element systemowego działania. Celem organizowanej przez Fundację konferencjijest tworzenie praktycznych rekomendacji, które mogą zmienić sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
Źródło: Pacjentocentryzm.pl