Warszawskie pogotowie ratunkowe „Meditrans” podejmuje kolejne kroki, aby poprawić dostępność opieki medycznej w regionie. Po zakupie sześciu nowoczesnych karetek na początku roku stacja ogłosiła przetarg na kolejne 12 pojazdów.
Więcej karetek, więcej możliwości
Z początkiem 2025 roku stołeczne „Meditrans” zwiększyło liczbę dostępnych ambulansów do 90, rozszerzając również liczbę stacji wyczekiwania. Nowoczesne pojazdy, wyposażone w najnowsze technologie medyczne, mają odciążyć ratowników, którzy w Warszawie i okolicach realizują ponad połowę wszystkich interwencji Mazowsza. Każda z karetek kosztowała ok. 700 tys. złotych.
Innowacyjne rozwiązania w nowych ambulansach
Nowoczesne ambulanse są wyposażone m.in. w:
- Nosze elektryczne, które ułatwiają transport pacjentów.
- Systemy dezynfekcji powietrza, zwiększające bezpieczeństwo epidemiologiczne.
- Teletransmisję kardiologiczną, umożliwiającą szybką diagnostykę i leczenie ostrych zespołów wieńcowych.
System teletransmisji pozwala na przesyłanie danych pacjentów do szpitali w czasie rzeczywistym, co zwiększa szanse na szybkie wdrożenie terapii. Jak zaznacza rzecznik prasowy „Meditrans”, Piotr Owczarski:
Dzięki teletransmisji udaje się uratować nawet 40 proc. pacjentów z udarami i chorobami układu krążenia, w tym z zawałami
Statystyki ratownictwa medycznego w Polsce
W 2023 roku Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) w Warszawie zrealizowały ponad 261 tys. interwencji, co stanowiło 9% wszystkich działań ZRM w Polsce. Przykładowo w ubiegły czwartek (tj. 9.01.2025 r.) Meditrans zrealizowało, aż 815 wyjazdów.
Plany na przyszłość – kolejne 12 karetek
Meditrans zapowiada dalsze inwestycje w infrastrukturę medyczną. Ogłoszony przetarg na zakup 12 nowych ambulansów ma na celu zwiększenie dostępności usług medycznych w regionie. Dyrekcja stacji liczy, że dodatkowe pojazdy pozwolą równomierniej rozłożyć obciążenie zespołów, co pozytywnie wpłynie na czas reakcji i jakość udzielanej pomocy.
Źródło:
- PAP