Strona głównaSzpitaleLegionella w szpitalu w Jaśle. Wdrożono rygorystyczne procedury

Legionella w szpitalu w Jaśle. Wdrożono rygorystyczne procedury

Aktualizacja 31-03-2025 09:15

Udostępnij

Jak donosi Kontakt24 podwyższone stężenie bakterii Legionella wykryto w instalacji wodnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Sanepid wydał natychmiastową decyzję o działaniach naprawczych.

Legionella znów pod lupą

W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle na Podkarpaciu wykryto podwyższone stężenie bakterii z rodzaju Legionella pneumophila w instalacji wodnej. Sytuacja została zidentyfikowana podczas rutynowej kontroli jakości wody, a reakcja Państwowej Inspekcji Sanitarnej była natychmiastowa – decyzja o wprowadzeniu działań naprawczych została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaśle potwierdził, że wykryte stężenie Legionelli było ponadnormatywne. 

Próbka, w której wykryto ponadnormatywne stężenie Legionelli, pochodziła z instalacji wodnej – poinformowała dziennikarzy Kontakt24 Teresa Iwaniec, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle.

Instytucja zobowiązała szpital do niezwłocznego wdrożenia działań naprawczych i będzie monitorować przebieg całego procesu.

Bakteria legionella w szpitalu onkologicznym w Olsztynie – wdrożono środki bezpieczeństwa
ZOBACZ KONIECZNIE Bakteria legionella w szpitalu onkologicznym w Olsztynie – wdrożono środki bezpieczeństwa

Jakie działania wdrożono w placówce?

W pierwszej kolejności wyłączono z użytkowania część pryszniców w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia było najwyższe. Szpital przeprowadza obecnie czyszczenie i dezynfekcję całej instalacji ciepłej wody użytkowej. W ramach działań naprawczych wykonuje się dezynfekcję termiczną, a także wymienia się perlatory – sitka montowane na końcach baterii wodnych, które mogą stanowić miejsce namnażania się drobnoustrojów.

Po zakończeniu wszystkich działań sanitarno-technicznych planowane jest przeprowadzenie powtórnego badania jakości wody. Tylko negatywne wyniki mikrobiologiczne pozwolą na przywrócenie pełnej funkcjonalności systemu wodnego w placówce.

Legionella – realne zagrożenie dla pacjentów i personelu

Zakażenie Legionella pneumophila może mieć łagodny przebieg, przypominający grypę lub przeziębienie. Jednak u osób z obniżoną odpornością, pacjentów z chorobami przewlekłymi czy seniorów może dojść do rozwinięcia legionellozy – ciężkiej postaci zakażenia prowadzącej do zapalenia płuc. Objawy to m.in. wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, duszność, a niekiedy także objawy żołądkowo-jelitowe, jak biegunka czy wymioty.

Źródło:

  • tvn24.pl
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności