Strona głównaCyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowiaKonferencja e-zdrowia. MZ o AI, cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji ochrony zdrowia

Konferencja e-zdrowia. MZ o AI, cyberbezpieczeństwie i cyfryzacji ochrony zdrowia

Aktualizacja 03-06-2026 08:40

Wczoraj podczas konferencji „Perspektywy e-zdrowia. Nowy etap cyfryzacji i bezpiecznej transformacji” Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia przedstawiły kierunki dalszego rozwoju cyfrowej ochrony zdrowia w Polsce. Wśród najważniejszych tematów znalazły się nowe e-usługi finansowane z Krajowego Planu Odbudowy, cyberbezpieczeństwo systemów medycznych oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Przedstawiciele resortu podkreślali, że cyfryzacja ma wspierać zarówno pacjentów, jak i personel medyczny.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie kierunki rozwoju e-zdrowia przedstawiły Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia.
  • Na jakim etapie znajduje się ustawa o e-zdrowiu.
  • Jaką rolę w planach resortu zdrowia odgrywają sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo.
  • Jakie cele mają realizować nowe projekty finansowane ze środków KPO.

Wczoraj odbyła się konferencja „Perspektywy e-zdrowia”

Konferencja organizowana wspólnie przez Centrum e-Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia od kilku lat stanowi miejsce wymiany doświadczeń pomiędzy administracją publiczną, środowiskiem medycznym oraz ekspertami zajmującymi się technologiami cyfrowymi.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy rozmawiali o dalszym rozwoju usług elektronicznych, nowych projektach finansowanych ze środków KPO, bezpieczeństwie cyfrowym placówek medycznych oraz możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.

Resort zdrowia wskazuje, że kolejne działania mają prowadzić do poprawy dostępności świadczeń, usprawnienia wymiany informacji medycznej oraz zwiększenia bezpieczeństwa danych pacjentów.

Ustawa o e-zdrowiu czeka na podpis prezydenta

Konferencję otworzył wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski, który poinformował, że ustawa o e-zdrowiu znajduje się na końcowym etapie procesu legislacyjnego.

– Ustawa o e-zdrowiu czeka już tylko na podpis Prezydenta Rzeczypospolitej. Mamy nadzieję, że lada moment to się wydarzy. Ta ustawa to kolejny etap rozwoju systemu, który da nam możliwość wdrażania kolejnych struktur, rozwiązań i pokazania, że system ochrony zdrowia może być przyjazny dla pacjentów i administracji. Żebyśmy łatwiej mogli planować te doświadczenia na przyszłość – podkreślił wiceminister Maciejewski.

Jednocześnie przypomniał, że takie narzędzia jak e-recepta, e-skierowanie czy Internetowe Konto Pacjenta stały się już standardowym elementem funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia.

Według przedstawicieli resortu kolejne projekty realizowane dzięki środkom KPO mają rozszerzyć zakres dostępnych usług cyfrowych zarówno dla pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia.

Senat zdecydował ws. trzech ustaw dla ochrony zdrowia. Jedna wraca do Sejmu
ZOBACZ KONIECZNIE Senat zdecydował ws. trzech ustaw dla ochrony zdrowia. Jedna wraca do Sejmu

Cyberbezpieczeństwo jednym z głównych wyzwań

Część dyskusji poświęcono cyberbezpieczeństwu. Wraz z rosnącą liczbą usług elektronicznych wzrasta bowiem znaczenie ochrony danych medycznych oraz odporności systemów informatycznych na cyberataki.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że rozwój e-zdrowia nie może ograniczać się wyłącznie do wdrażania nowych funkcjonalności. Równolegle konieczne jest wzmacnianie zabezpieczeń oraz budowanie odporności infrastruktury cyfrowej wykorzystywanej przez placówki medyczne.

AI coraz ważniejsza dla ochrony zdrowia

Rozwój AI otwiera nowe możliwości w obszarach diagnostyki, organizacji opieki zdrowotnej oraz zarządzania danymi medycznymi.

– Pojawił się także kolejny obszar wyzwań, którym jest etyka i bezpieczeństwo stosowania sztucznej inteligencji. Zajmują się tym dziś wszyscy na całym świecie: osoby pełniące ważne funkcje, eksperci, ludzie związani z technologią. Nad tym również się pochylamy – podkreślał Maciejewski.

W trakcie konferencji przypomniano również o staraniach dotyczących utworzenia w Polsce biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które miałoby zajmować się zagadnieniami etycznego i bezpiecznego wykorzystania AI.

Jolanta Sobierańska-Grenda o AI i odporności systemów zdrowia podczas WHA79
ZOBACZ KONIECZNIE Jolanta Sobierańska-Grenda o AI i odporności systemów zdrowia podczas WHA79

Cyfryzacja ma wspierać pacjentów i personel medyczny

Ministra zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda zwróciła uwagę, że rozwój e-zdrowia ma służyć przede wszystkim poprawie funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia.

– Naszym celem jest tworzenie rozwiązań, w których niezbędna informacja jest dostępna zawsze wtedy, gdy jest potrzebna i dla tych, którzy jej potrzebują. Kluczowe znaczenie ma w tym zakresie współpraca Centrum e-Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. To właśnie dzięki niej możemy budować nowoczesny, skuteczny i przyjazny pacjentowi system ochrony zdrowia – wskazywała ministra.

W kolejnych latach rozwój e-usług ma koncentrować się na poprawie koordynacji leczenia, przyspieszeniu procesów diagnostycznych, zwiększeniu wygody korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz dalszym wzmacnianiu bezpieczeństwa danych.

Główne wnioski

  1. Wczoraj podczas konferencji „Perspektywy e-zdrowia. Nowy etap cyfryzacji i bezpiecznej transformacji” Ministerstwo Zdrowia i Centrum e-Zdrowia przedstawiły kierunki dalszego rozwoju cyfrowej ochrony zdrowia.
  2. Ustawa o e-zdrowiu znajduje się na końcowym etapie procesu legislacyjnego i oczekuje na podpis Prezydenta RP.
  3. Wśród priorytetów resortu znalazły się cyberbezpieczeństwo systemów ochrony zdrowia, ochrona danych medycznych oraz zwiększanie odporności infrastruktury cyfrowej.
  4. Ministerstwo Zdrowia rozwija działania związane z bezpiecznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a także zabiega o utworzenie w Polsce biura WHO zajmującego się etyką i bezpieczeństwem AI.

Źródło:

  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/polska-liderem-e-zdrowia-w-europie-nowe-uslugi-cyfrowe-i-projekty-ai-przyspieszaja-transformacje-systemu-ochrony-zdrowia

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości