Strona głównaLeczenieEksperci przekonują: ryzyko zabiegu ablacji u dzieci o masie powyżej 25-30 kg...

Eksperci przekonują: ryzyko zabiegu ablacji u dzieci o masie powyżej 25-30 kg jest porównywalne do tego u dorosłych

Aktualizacja 18-01-2025 09:55

Udostępnij

Arytmie serca u dzieci stanowią wyzwanie nie tylko dla lekarzy, ale także dla rodziców, którzy często obawiają się poddania swoich pociech inwazyjnym zabiegom. Eksperci uspokajają jednak, że w przypadku dzieci ważących powyżej 25-30 kg ryzyko przeprowadzenia ablacji jest porównywalne do ryzyka u dorosłych. Zabieg ten, choć inwazyjny, jest uznaną i skuteczną metodą leczenia wielu typów arytmii, szczególnie tych stanowiących zagrożenie dla życia.

Kiedy ablacja jest konieczna? 

Arytmie u dzieci mogą mieć różne podłoże i przebieg. Dr n. med. Maria Miszczak-Knecht, konsultant krajowa w dziedzinie kardiologii dziecięcej, podkreśla, że wiele z nich nie wymaga leczenia. 

Znakomita większość arytmii występujących u dzieci nie wymaga zastosowania żadnej formy terapii. Jeśli jednak arytmia daje wyraźne objawy lub ma charakter zagrażający życiu, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia

– zaznacza.

Najczęściej ablacja stosowana jest w leczeniu:

  • napadowego częstoskurczu węzłowego,
  • obecności dodatkowego szlaku przedsionkowo-komorowego,
  • arytmii komorowej, szczególnie tych stanowiących zagrożenie dla życia.

W przypadku dzieci ważących poniżej 25 kg ablacja jest wykonywana tylko w sytuacjach, gdy arytmia stanowi poważne zagrożenie dla życia, a farmakoterapia okazuje się nieskuteczna.

Ryzyko zabiegu ablacji u dzieci 

Zabieg ablacji u dzieci wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak u pacjentów ważących powyżej 25-30 kg jest ono zbliżone do tego, jakie występuje u dorosłych. Dr hab. n. med. Radosław Pietrzak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia: 

W przypadku dzieci o masie ciała pomiędzy 15 a 25/30 kilogramów decyzja o ablacji jest podejmowana indywidualnie. Oceniamy charakter arytmii, reakcję na farmakoterapię oraz objawy kliniczne. Jeśli arytmia wymaga natychmiastowego leczenia, ablacja może być jedynym skutecznym rozwiązaniem.

Ablacja u najmłodszych pacjentów 

Dzieci o masie ciała poniżej 15 kg są szczególną grupą pacjentów. W ich przypadku ablacja wykonywana jest jedynie w sytuacjach, gdy arytmia stanowi poważne zagrożenie dla życia lub powoduje nieodwracalne uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. Dr Pietrzak dodaje: 

W takich przypadkach ryzyko jest najwyższe, ale ablacja może być jedyną opcją na ratowanie życia.

Skuteczność zabiegów ablacji u dzieci 

Dr hab. n. med. Piotr Lodziński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę, że ablacja u dzieci jest skuteczna w wysokim odsetku przypadków. 

Po skutecznym zabiegu ablacji dzieci mogą funkcjonować na takim samym poziomie, jak ich rówieśnicy bez arytmii

– podkreśla.

Chociaż odsetek nawrotów arytmii jest u dzieci nieco wyższy niż u dorosłych, wynika to z większej zdolności „młodszych” tkanek do regeneracji. Zastosowanie zaawansowanego mapowania trójwymiarowego podczas zabiegu dodatkowo zwiększa precyzję i skuteczność leczenia.

Znaczenie ablacji dla jakości życia 

Arytmie serca u dzieci mogą wpływać nie tylko na ich zdrowie, ale również na jakość życia. Wykluczenie z aktywności fizycznej oraz ciągłe wizyty u lekarzy powodują stres u dzieci i ich rodziców. 

Po skutecznym leczeniu ablacyjnym dzieci mogą wrócić do normalnego życia, co jest niezwykle ważne dla ich rozwoju

– zaznacza dr Lodziński.

Źródło: 

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności